JPMorgan ogłosił wczoraj informację o swoich dochodach, czy możemy liczyć na podobne wyniki pozostałych banków z Wielkiej Piątki?

Nie. JPMorgan należy do grupy najlepiej radzących sobie banków świata, osiągane przez niego wyniki zazwyczaj nie ustępują żadnym innym. Goldman jest bankiem mniej zdywersyfikowanym niż JPMorgan, jednak po nim również możemy spodziewać się przyzwoitych wyników. Bank of America (oraz Merrill Lynch), Wells Fargo i Morgan Stanley najprawdopodobniej ogłoszą nieco gorsze, jednak wciąż całkiem dobre wyniki.

W jaki sposób szacuje się spodziewane zyski banków? Co te dane mogą powiedzieć inwestorom i rynkom?

Zyski banków będą nadal rosnąć dzięki wysokiej efektywności działów sprzedaży. W porównaniu do pierwszego kwartału przepływy tak samo jak zmienność rynków rzeczywiście mogły być mniejsze, jednak zyski pozostaną na wysokim poziomie. Jeżeli chodzi o bardziej tradycyjną bankowość, będziemy mieli do czynienia z rozwijaniem portfela kredytowego.

Reklama

JPMorgan reinwestował pewną część odłożonych środków aby przeciwdziałać stratom wynikającym z portfela kredytowego – jeżeli ten trend się utrzyma (czego się nie spodziewam), możemy mieć do czynienia z dużym wzrostem na rynkach finansowych.

Czy w związku z tymi liczbami i ich wpływem na rynki należy się spodziewać jakiegoś ryzyka?

Cóż, zawsze istnieje pewne ryzyko. Jest ono nierozerwalnie związane z ogólną sytuacją gospodarczą oraz nowymi przepisami, o których nie wiadomo, w jaki sposób się rozwiną i jaki będzie ich wpływ na działalność firm. Jednakże banki powinny sobie radzić dobrze, jeżeli krzywa dochodów utrzyma obecny kształt i nie dojdzie do zupełnego załamania zdolności klientów do spłacania zaciągniętych zobowiązań.

Czy możemy się spodziewać dramatycznej reakcji ze strony rynków w przypadku złych danych z sektora bankowego?

Tak. W takiej sytuacji banki centralne i rządy będą musiały ponownie interweniować.

ikona lupy />
JPMorgan należy do grupy najlepiej radzących sobie banków świata, osiągane przez niego wyniki zazwyczaj nie ustępują żadnym innym. Zyski innych banków będą jednak nadal rosnąć dzięki wysokiej efektywności działów sprzedaży. Sektor finansowy powinien teraz radzićsobie dobrze - mówi Christian Blaabjerg, główny specjalista ds. strategii rynków akcji SAXO BANK. / Bloomberg