Rzeczoznawcy GUS wstępnie szacują, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zmniejszyła się w porównaniu do ubiegłorocznej na rzecz zwiększenia powierzchni upraw strączkowych i motylkowych oraz ziemniaków i kukurydzy na ziarno.

GUS ocenia, że powierzchnia upraw zbóż wynosi ponad 8,1 mln ha tj. o 1,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Zmniejszyły się zasiewy jęczmienia i pszenżyta, a wzrosły pszenicy i owsa. Uprawy jare (czyli siane na wiosnę) stanowią 41 proc. wszystkich zasiewów. Eksperci GUS oceniają, że plony zbóż wyniosą 31,0 do 32,2 dt (100kg) z hektara czyli będą od 6-9 proc. mniejsze niż w 2009 r.

Zmniejszenie plonowania zbóż jest głównie wynikiem złych warunków termiczno-wilgotnościowych w okresie wegetacji, tj. nadmiaru opadów w maju i do połowy czerwca oraz wysokiej temperatury powietrza, dużego nasłonecznienia i niedostatecznego uwilgotnienia gleby w końcu czerwca i w lipcu.

Mniejsze niż przed rokiem będą zbiory rzepaku. GUS wstępnie szacuje, że zebranych zostanie ok. 2,2 mln ton ziarna wobec prawie 2,5 mln ton w 2009 r. Szacuje się, że plony rzepaku i rzepiku ogółem wyniosą około 28,5 kwintali (100 kg) z hektara i będą niższe od ubiegłorocznych o 7 proc. Według ekspertów powierzchnia uprawy rzepaku wynosi ponad 700 tys. hektarów czyli o 4 proc. mniej niż w 2009 r.

Reklama