PGE podała też, że w oparciu o przeprowadzone analizy zakłada wysokie prawdopodobieństwo wydania przez organ antymonopolowy warunkowej zgody na transakcję. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wielokrotnie deklarowała wcześniej, że nie wyrazi zgody na przejęcie Energi przez PGE.

W pierwszej połowie czerwca MSP zakwalifikowało na krótką listę w sprawie kupna 82,90 proc. akcji spółki Energa pięć podmiotów. Są to: CEZ, Elektrownia Połaniec - Grupa GDF Suez Energia Polska, konsorcjum Kulczyk Holding z udziałem GS Global Infrastructure Partners II L.P. i GS Capital Partners VI Fund L.P., PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Energeticky a Prujmyslovy Holding, a.s.

Wcześniej oferty wstępne złożyło osiem podmiotów, a według ówczesnych nieoficjalnych informacji agencji ISB, wśród trzech najwyższych ofert wstępnych były: CEZ, konsorcjum Kulczyka oraz PGE.

MSP liczy, że "jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem", to przychody z prywatyzacji Energi zostaną zrealizowane w listopadzie, a najdalej na przełomie 2010 i 2011 roku. Wartość Energi szacuje się na ok. 6 mld zł.

Reklama

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.