Sama procedura jest jednak bardzo szybka. Spółka może zostać zarejestrowana w ciągu jednego dnia roboczego, w którym złożony został stosowny wniosek. Bardzo uproszczone zostały także warunki uruchomienia np. działalności handlowej.

Firmowe ułatwienia

– Do października ubiegłego roku istniał obowiązek uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie działalności dla każdego sklepu. Taka procedura trwała wiele tygodni. Teraz wystarczy zgłoszenie stosownym władzom i firma może rozpocząć działalność – mówi Torsten Braner, partner kancelarii e|n|w|c w Budapeszcie.
Węgierskie prawo nie wymaga od osób zarządzających lub członków zarządu spółki miejsca zamieszkania na Węgrzech ani znajomości języka węgierskiego. W praktyce jednak znajomość języka jest konieczna, w szczególności w kontaktach z urzędami.
Reklama
Na Węgrzech można założyć spółkę jawną, komandytową, z o.o. i akcyjną. Dopuszczalne jest również założenie spółki będącej połączeniem spółki komandytowej z ograniczoną odpowiedzialnością, a także prowadzenie działalności w ramach oddziałów. Do założenia spółki jawnej nie jest konieczny kapitał zakładowy, a faktyczny kapitał minimalny spółki wynosi 2 forinty. To samo dotyczy spółki komandytowej. W przypadku spółki z o.o. wymagany kapitał zakładowy to ok. 1800 euro, natomiast spółka akcyjna przewiduje minimalny kapitał zakładowy w wysokości ok. 110 tys. euro.
Od 2008 r. rejestr spółek działa całkowicie elektronicznie, co przyspiesza wszystkie procedury.
Obywatele Unii są co do zasady zrównani w sytuacji prawnej z obywatelami Węgier. Jedyne obostrzenia dotyczą nieruchomości leśnych i rolnych – zagraniczni obywatele Unii nie mogą ich nabywać do 1 maja 2011 r.
Stopa podatku od nieruchomości wynosi w zasadzie 4 proc. wartości rynkowej. Wartość powyżej 1 mld forintów (ok. 3,8 mln euro) objęta jest stawką 2-proc.
Dodatkowo w tym roku wszedł w życie Share Deal, co oznacza, że nabycie udziału w spółce, która jest właścicielem nieruchomości, podlega podatkowi od nieruchomości.
Jak w prawie każdym kraju Unii nabycie nieruchomości wymaga wpisu do księgi wieczystej. Podatkowi nie podlegają umowy najmu.

Sztywne prawo pracy

– Wśród największych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, są bariery związane z brakiem elastyczności prawa pracy oraz wysokim poziomem podatków, a także kosztów okołopłacowych – mówi Torsten Braner. Szczególnie obostrzone są regulacje dotyczące wypowiadania umów o pracę, które obciążają pracodawcę ryzykiem utraty zdolności do elastycznego działania.
Umowa o pracę jest zasadniczo zawierana w formie pisemnej. Na czas określony można ją podpisać maksymalnie na 5 lat. Okres próbny może trwać od 30 dni do 3 miesięcy. Urlop zasadniczy w wysokości 20 dni roboczych może ulec zwiększeniu do 30 dni stosownie do wieku pracownika.
Czas pracy wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Możliwa jest także umowa o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, jak i praca zmianowa.
Istnieją możliwości kształtowania czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego, który obejmuje okres do 4 miesięcy.
Na Węgrzech przedsiębiorcy muszą się liczyć z wysokimi kosztami zatrudnienia.
– Są one wyższe niż w sąsiadujących krajach Europy Środkowej, a stosunek relatywnych kosztów zatrudnienia (system obciążeń podatkowych i zabezpieczeń socjalnych) jest trzeci pod względem wysokości w Unii Europejskiej – tłumaczy Torsten Braner.
Dodatki przewidziane są między innymi za godziny nadliczbowe (w wysokości 50 proc. stawki godzinowej), za pracę w niedziele i dni wolne (50 proc., względnie 10 proc.), pracę na późniejszą zmianę lub w nocy (15 lub 30 proc.), dyżur lub pozostawanie w gotowości do pracy (40 proc., względnie 20 proc.).
Warto wiedzieć, że pracownikom sprawującym funkcje kierownicze nie przysługuje roszczenie o dodatki – nadgodziny są uwzględniane w kwocie wynagrodzenia. W przypadku szeregowych pracowników istnieje możliwość ryczałtowego wynagrodzenia za nadgodziny.
Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie, jest ono określone ustawowo i wynosi 73 500 forintów (ok. 280 euro), natomiast średnie miesięczne wynagrodzenie to 206 900 forintów (ok. 780 euro).
Okresy wypowiedzenia są zależne od czasu trwania stosunku pracy. Minimalnie jest to 30 dni. W czasie okresu wypowiedzenia pracobiorca jest w 50 proc. zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

Wysokie koszty

Koszty dodatkowe zatrudnienia wynoszą około 17 proc. kwoty brutto dla świadczącego pracę i 29,5 proc. dla zleceniodawcy. Zostały one w ubiegłym roku obniżone o 5 proc. poprzez wprowadzenie w życie pakietu reform podatkowych. W dalszym ciągu są jednak wysokie w porównaniu do krajów sąsiednich.
Na Węgrzech wszelka aktywność w formie spółek podlega podatkowi od osób prawnych w wysokości 19 proc. W każdym razie ściągany jest podatek w minimalnej wysokości 2 proc. obrotu.
Podatek dochodowy wynosi 17 i 32 proc. Podstawa wymiaru to 5 milionów forintów (ok. 18 900 euro) i składa się z kwoty rocznego dochodu brutto, jak również pozapłacowych kosztów pracy (tak zwany system superbrutto). Stawka podatku obrotowego wynosi 25 proc., zaś podatek od zysków kapitałowych – 20 proc.
Stawka podatkowa dla wypłaty dywidendy osobom fizycznym wynosi 25 proc. Tymczasem wypłaty dywidendy krajowym i zagranicznym spółkom są wolne od podatku.
Tekst powstał na podstawie raportu „Doing Business in...” przygotowanego przez kancelarię e|n|w|c. Regulacje prawne w Czechach i na Ukrainie zostaną omówione w kolejnych częściach.