Ogólna charakterystyka

Najczęściej do lokaty dobierane są fundusze inwestycyjne umożliwiające osiągnięcie ponadprzeciętnie, atrakcyjnych stóp zwrotu z inwestycji. Przykładowo w przypadku „Lokaty z Funduszem” w PKO Banku Polskim połowa środków przeznaczana jest na 12-miesięczną lokatę o oprocentowaniu 5,05%, zaś druga część alokowana jest na zakup funduszy PKO Akcji Plus, albo PKO Stabilnego Wzrostu Plus. Minimalna kwota inwestycji zaczyna się już od poziomu 2 000 zł.

Korzyści z mix-u lokaty z funduszem

Chcąc skorzystać z inwestycji w lokatę z funduszem wystarczy udać się do dowolnej placówki bankowej i poinformować o zamiarze skorzystania z tego rodzaju produktu. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że w przypadku utrzymania środków przez okres minimum jednego roku zostaniemy zwolnieni z opłaty za odkupienie jednostek wybranego funduszu! Oczywiście przyjmujemy na siebie ryzyko, że wartość jednostek w dniu końca naszej inwestycji może być mniejsza niż wartość początkowa…

Reklama

>>> Porównywarka lokat bankowych. Sprawdź najlepszą opcję dla siebie

A co z podatkiem „Belki” i kosztami ?

Inwestycja w lokatę z funduszem nie jest taka do końca darmowa, gdyż przy nabywaniu jednostek uczestnictwa wybranego funduszu pobrana zostanie oplata za nabycie jednostek wynosząca 2%. Dodatkowo naliczony zostanie podatek od zysków kapitałowych (na pewno z części lokacyjnej, zaś w przypadku osiągnięcia zysku również z części inwestycyjnej). Warto również wiedzieć o tym, że gdybyśmy jednak zdecydowali się na wcześniejsza realizację (oby…) zysków, albo wycofanie środków z uwagi na duże spadki przed upływem 12 miesięcy, naliczona zostanie opłata za odkupienie jednostek wynosząca aż do 4,5%!

Generalnie – oferta dla akceptujących ryzyko

Możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków na lokacie z funduszem okraszona jest ryzykiem. Ryzyko to objawia się tym, że po pierwsze ponosimy opłaty związane z nabyciem oraz ewentualnym odkupieniem części alokowanej w fundusz inwestycyjny. Po drugie wysoka zmienność wyceny jednostek w czasie sprawia, że może okazać się tak, że po okresie przykładowo roku, będziemy mogli otrzymać tylko część wpłaconych przez nas pierwotnie środków. Co prawda szansa na dwucyfrowy zysk jest również realna, ale jak zawsze sprawdza się maksyma – kto nie ryzykuje ten nie zyskuje…