Odpowiedź Moskwy na globalne zmiany klimatyczne może i powinna być elementem modernizacji gospodarki kraju, w dużym stopniu opartej na dochodach z wydobycia ropy i gazu.

Dotychczas Rosja będąca trzecim co do wielkości emitentem dwutlenku węgla w świecie po Chinach i USA dawała do zrozumienia, że globalne ocieplenie będzie dla niej korzystne, ponieważ stworzy nowe szlaki dla żeglugi i tereny dla rolnictwa. "FT" cytuje wypowiedź Władimira Putina z 2003 roku, wówczas prezydenta Rosji, iż "globalne ocieplenie dla Rosjan oznacza tylko to, że będą mniej wydawać na futrzaną odzież".

>>> Polecamy: Pożary w Rosji spowodują wzrost inflacji i potężny spadek dochodów z eksportu

Skutkiem tegorocznej dotkliwej suszy, której doświadczyła Rosja, jest utrata 25 proc. plonów pszenicy i pożar ogromnych połaci lasów. "Z racji ogromnego obszaru i zmiennego klimatu kontynentalnego Rosja jest nadzwyczaj podatna na ekstremalną pogodę będącą skutkiem zmian klimatycznych. Nadmorskie miasta, jak Petersburg, narażone są na zalanie. Również zmiany nurtu rzek, burze, topnienie lodów i wiele innych zagrożeń stanie się przyczyną problemów" - zaznacza "FT".

Reklama

"Działania prowadzące do zmniejszenia emisji CO2 i współpraca z innymi państwami w tym zakresie nie zaszkodzą rozwojowi gospodarczemu Rosji, a przeciwnie mogą go wesprzeć. Odpowiedź na zmiany klimatyczne może stać się kluczowym instrumentem gospodarczej modernizacji, o którą zabiega kierownictwo Rosji" - dodaje gazeta.

Jak tłumaczy "FT" wydobycie ropy i gazu, które stanowią lwią część rosyjskiego PKB, to schyłkowa gałąź przemysłu, przynajmniej w obecnej postaci. Rosja powinna zatem dążyć do tego, by stać się liderem w nowych technologiach, które przeobrażą sektor energetyczny np. w przechwytywaniu i magazynowaniu zanieczyszczeń atmosferycznych emitowanych przez elektrownie gazowe i węglowe. Jeśli Rosja się na to nie zdobędzie, to zacznie odstawać od państw, które już intensywnie inwestują w tej sferze: Niemiec, Chin, Korei Płd. i Portugalii - zaznacza gazeta.

Rosyjska gospodarka musi przestawić się na energooszczędne technologie, jeśli nie chce, by modernizacja jej gospodarki zakończyła się, zanim jeszcze na dobre się zaczęła - przestrzega "FT". Rosyjski program modernizacji przewiduje, iż w najbliższych 10-15 latach Rosja zmniejszy zależność od eksportu surowców i unowocześni lub zbuduje nowe gałęzie przemysłu.