Deutsche Bank w poniedziałek lub wtorek ma ogłosić decyzję o emisji nowych akcji wartych ok. 9 mld euro, by dostosować się do nowych przepisów dotyczących rezerw i płynności. Zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na zwiększenia zaangażowania Deutsche Bank w Postbanku, który ma najniższy odsetek rezerwy z największych banków w Niemczech. Obecnie DB ma 30 proc. akcji Post Banku. Wypuszczone na rynek akcje będą równać się niemal jednej trzeciej obecnej wartości rynkowej banku sięgającej 30 mld euro.

Na te doniesienia nerwowo zareagowali inwestorzy, akcje Deutsche Banku notowane na giełdzie we Frankfurcie taniały dzisiaj o godz. 11.30 o 5,5 proc. Również akcje innych dużych banków z kontynentu spadały na europejskich parkietach .

Jeśli propozycje Komitetu (Basel Committee on Banking Supervision) zostaną wprowadzone, 10 największych niemieckich banków będzie musiało zebrać aż o 105 mld euro – wynika z danych Niemieckiego Związku Bankowego. W lipcu głośno było o kilku niemieckich bankach, które nie zaliczyły tzw. stress testów.

>>>Czytaj też: Wyniki stress testów: Siedem europejskich banków nie zdało testów wytrzymałości

Zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na zwiększenia zaangażowania w Postbanku, który ma najniższy odsetek rezerwy z największych banków w Niemczech. / Bloomberg