Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz krajowy operator gazociągów, spółka Gaz-System, szykują się do cięcia dostaw gazu.

Według informacji „DGP” PGNiG złożyło w zeszłym tygodniu w Gaz-Systemie dokument, z którego wynika, że w IV kwartale będzie dostarczać mniej gazu, niż potrzebuje polska gospodarka.

PGNiG trzymało tę informację w tajemnicy. Dlaczego? – Nie chcieliśmy wpływać na polsko-rosyjskie negocjacje gazowe – wyjaśnia PGNiG.

Toczyły się one w sobotę w Moskwie. Polska strona chciała przekonać Rosjan, by zgodzili się na zmiany w wynegocjowanym na początku roku porozumieniu. Domaga się ich Komisja Europejska. Chodzi przede wszystkim o dopuszczenie do korzystania z gazociągu jamalskiego wszystkich zainteresowanych firm, a nie tylko Gazpromu.

Rozmowy nie przyniosły efektów. Ministerstwo Gospodarki oświadczyło, że negocjacje będą kontynuowane w tym tygodniu.

Reklama

Na uległość Rosjan raczej nie ma co liczyć. A to znaczy, że po 20 października może skończyć się gaz dostarczany nam przez Gazprom w ramach obowiązującego kontraktu jamalskiego. W rezultacie Polsce może w tym roku zabraknąć ponad 2,5 mld m sześc. gazu. To grubo ponad połowa potrzebnego nam w tym czasie paliwa.

PGNiG bierze czarny scenariusz poważnie pod uwagę. Na cięcia dostaw muszą być przygotowane wielkie zakłady przemysłowe, takie jak Orlen, ZA Puławy czy huty. Andrzej Szczęśniak, niezależny analityk rynku paliwowego, ostrzega, że bezpiecznie nie mogą się czuć nawet odbiorcy indywidualni, szkoły i szpitale. – PGNiG nie może wprawdzie wstrzymać im dostaw, jednak długotrwały brak gazu z Rosji oznacza spadek ciśnienia w sieci, a to może prowadzić do awarii – mówi Szczęśniak. Przy srogiej zimie cały system gazowy może zostać sparaliżowany.

Ostrzegawczy sygnał nadszedł już z Brukseli. Marlene Holzner, rzeczniczka unijnego komisarza ds. energii, przyznała, że braki w dostawach w Polsce są możliwe aż do grudnia.