Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. 16 z 17 ankietowanych przez PAP ekonomistów było zdania, że stopy procentowe NBP na wrześniowym posiedzeniu decyzyjnym RPP zostaną pozostawione bez zmian. Jedynie jeden ekonomista spodziewał się podwyżki stóp o 50 pkt bazowych.

Miesiącem, w którym dojdzie do zacieśnienia polityki pieniężnej, jest zdaniem rynku, październik. Podwyżki stóp proc. o 25 pb spodziewa się wówczas 11 z 17 ankietowanych ekonomistów. Jeden oczekuje, że na październikowym posiedzeniu stopy proc. wzrosną o 50 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., depozytowa 2,00 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., zaś dyskonta weksli 4,00 proc.

"W ocenie Rady, umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i towarzysząca mu obecnie ograniczona presja płacowa i inflacyjna wraz z ryzykiem osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie w kolejnych kwartałach uzasadniają utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie." - czytamy w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu RPP.

Reklama

Rada na posiedzeniu skupiła się również na ocenie sytuacji zewnętrznej i krajowej. Według niej napływające dane, w tym dane o PKB w II kw. 2010 r., wskazują na osłabienie wzrostu gospodarczego w części największych gospodarek, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. W II kw. br. wyraźnie przyspieszył natomiast wzrost gospodarczy w Niemczech oraz w mniejszym stopniu w całej strefie euro. Jednak ryzyko osłabienia popytu zewnętrznego podtrzymuje niepewność co do tempa wzrostu aktywności w tej gospodarce w kolejnych kwartałach.

RPP zauważyła także, że w ostatnim okresie wyraźnie wzrosły ceny niektórych surowców rolnych na rynkach światowych. Jednocześnie, obserwowane zmniejszenie napięć na rynkach finansowych sprzyjało napływowi kapitału do gospodarek wschodzących i aprecjacji walut tych krajów, w tym aprecjacji złotego.

"Dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Kontynuowany jest szybki wzrost produkcji przemysłowej i powolny wzrost produkcji budowlano-montażowej. Rosnące zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz spadek stopy bezrobocia (także po usunięciu czynników sezonowych) wskazują na stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy, której dotychczas nie towarzyszyło jednak narastanie presji płacowej" - czytamy dalej.

Rada bardzo mocno wsparła także działania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w kwesti rekomendacji T. "Według Rady dla stabilności makroekonomicznej ważne jest także podejmowanie działań, które zapobiegną szybkiemu wzrostowi kredytów walutowych dla gospodarstw domowych" - podkreślono w komunikacie.