Jednak po południu nasza waluta znów zaczęła zyskiwać, co może być sygnałem, iż najbliższe dni przyniosą jej dalsze umocnienie. Wprawdzie raporty zagranicznych banków, jakie napłynęły dzisiaj na rynek nie wskazują, aby RPP miała podwyższyć w październiku stopy procentowe, to jednak argumentem za dalszym umocnieniem naszej waluty może stać się sytuacja na Węgrzech. Plany opodatkowania sektora bankowego, czy też opublikowane dzisiaj pomysły nałożenia nowych obciążeń na sektor telekomunikacyjny i energetyczny, a także zamrożenie transferów do funduszy emerytalnych na dwa ostatnie miesiące roku mogą budzić pewien niepokój i w dłuższym horyzoncie zniechęcać do inwestycji w forinta. Zwłaszcza, że można odnieść wrażenie, że tamtejszy rząd próbuje na siłę sprowadzić deficyt budżetowy do zakładanego na koniec roku poziomu 3,8 proc. PKB. Tymczasem nie zawsze może chodzić o księgowe sztuczki…. Tym samym o ile wieści z Węgier przez chwilę osłabiały złotego, to w średnim terminie mogą być sygnałem wspierającym naszą walutę, gdyż część zagranicznych funduszy zacznie zamieniać forinty na złote.

Spekulanci zdają sobie sprawę z tego, iż poziomem, gdzie mogłyby się pojawić negatywne komentarze nt. siły złotego ze strony RPP, może być dopiero rejon 3,85 zł za euro. Tym samym może dojść do próby „przetestowania” tego poziomu w najbliższych dniach. Koncepcję tą oddalić w czasie (bo nie zanegować) mogłaby tylko nieco dłuższa korekta na rynkach akcji. Dzisiaj indeksy poszły nieco w dół, a opublikowane przed sesją wyniki W.W.Grainger i Safeway, mimo, iż nie były złe, to jednak stały się pretekstem do realizacji zysków. Kluczowe będą jednak publikacje AMD i Google, które poznamy po godz. 22:00.

Na rynku EUR/USD było dzisiaj stabilnie. Amerykańska waluta nie zareagowała na nieco wyższe odczyty inflacji PPI (bo ważniejsza będzie jutrzejsza inflacja CPI). Z kolei większy deficyt handlowy USA w sierpniu (-46,35 mld USD) może być argumentem, iż USA nie będzie w najbliższym czasie zależeć na tym, aby odwrócić spadkowy trend dolara. Słabsze dane o cotygodniowym bezrobociu są z kolei argumentem za „słusznością” planowanych działań FED. W najbliższych godzinach kluczowe mogą okazać się wspominane już odczyty AMD i Google’a.

EUR/USD: Obserwowana w ostatnich godzinach korekta nie zdołała sprowadzić notowań w okolice 1,4028, czyli naruszonego ostatniego szczytu. Ostatnia godzina pokazuje, iż sytuacja zaczyna być podobna do tej, jaka miała miejsce wczoraj. Wtedy to po konsolidacji notowania ruszyły ponownie do góry ustanawiając nowe szczyty. Także scenariusz zwyżki powyżej 1,4120 jest dzisiaj bardziej prawdopodobny, niż spadku poniżej 1,4030. Naruszenie szczytu będzie sygnałem, iż rynek celuje w 1,42, a potem 1,43. Niemniej patrząc na całą strukturę fali wzrostowej od 24 sierpnia, widać wyraźnie, że mamy obecnie do czynienia z falą „5”, która zazwyczaj jest najbardziej gwałtowna i kończy trend. Stąd też większa ostrożność byłaby wskazana.

Reklama
Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.