Chodzi o projekt „Załóż przedszkole” który ma promować prowadzenie przedszkola, punktu przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego – informuje portal onet.pl. - Na lata 2007–2013 przeznaczono na to 243 mln euro. Do dzisiaj wykorzystano 66 procent tej kwoty – powiedział onet.pl Aleksander Tynelski, naczelnik wydziału w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN.

To oznacza, że w ciągu najbliższych dwóch lat można starać się o pozyskanie ponad 68 milionów euro. Wymagana jest jednak kontynuacja działalności po 2013 roku. Z pieniędzy, zgromadzonych w ramach Kapitału Ludzkiego, korzystać mogą zarówno ci, którzy chcą założyć niepubliczne przedszkole oraz ci, którzy zechcą prowadzić inną formę wychowania przedszkolnego, czyli punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego.O pieniądze na prowadzenie niepublicznego przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego mogą się ubiegać samorządy lokalne, organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje), jak również osoby fizyczne. Podobnie jest w przypadku punktów przedszkolnych.

Czytaj też: Pomysł na biznes: sklep z zabawkami to wysoka marża i rynek bez dna

Reklama

Czym różni się przedszkole niepubliczne od niepublicznego punktu przedszkolnego? - Przede wszystkim inne są grupy, w jakich prowadzone są zajęcia. W przedszkolu może być wiele grup liczących do 25 dzieci, natomiast z punktu przedszkolnego może korzystać od 3 do 25 dzieci. Szczegółowe zasady prowadzenia innej formy wychowania przedszkolnego tj. punktu przedszkolnego oraz zespołu wychowania przedszkolnego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

MEN zapewnia, że ze swoją kampanią chce dotrzeć do jak największej liczby ludzi. W tej chwili mamy upowszechnienie wychowania przedszkolnego na poziomie 60 procent. Powinniśmy mieć 90 procent.