Zmienność nie przekraczała 20-40 pipsów. Zauważmy, że ostatni raz z tak silną stabilizacją mieliśmy do czynienia w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Podobna sytuacja miała miejsce na rynku krajowym, gdzie złoty również pozostawał relatywnie stabilny wobec głównych walut, choć zmienność jego notowań była już nieco większa. W oczekiwaniu na dane z USA inwestorzy zignorowali najnowsze prognozy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówiące o skoku bezrobocia w Polsce w styczniu do 13,1% z 12,3% w grudniu.

Opublikowany w środę raport ADP, który pokazał wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym o 187 tys., nasilił oczekiwania na wysoką styczniową figurę. W rezultacie prognozy wskazywały na wzrost o 145 tys. nowych miejsc pracy w sektorze poza rolnictwem, po tym jak w grudniu odnotowano plus 103 tys.

Tymczasem, jak się okazało, że sytuacja na rynku pracy w USA wcale się nie poprawia. Jak podał Departament Pracy w ub. miesiącu w sektorach poza rolniczych przybyło jedynie 36 tys. nowych miejsc pracy, a więc aż o 109 tys. mniej niż szacował rynek. Skorygowano natomiast w górę figurę grudniową (do 121 tys.). Na opublikowane dane kurs EUR/USD zareagował najpierw wzrostem do 1,368 a następnie spadkiem do poniżej 1,36 USD, co nastąpiło prawdopodobnie w reakcji na zaskakujący spadek stopy bezrobocia do 9,0% wobec prognozowanych 9,5% i 9,4% w grudniu.

Reklama



Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.