Reforma CIT w UE była planowana już kilka lat temu, ale stanęła pod znakiem zapytania z powodu procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony. W Komisji Europejskiej pojawiły się obawy, że zostanie ona wykorzystana w referendum w 2007 r. w Irlandii, która sprzeciwia się ujednoliceniu niektórych zasad CIT w obawie przed wzrostem obciążeń dla firm.

Wspólne zasady mają uprościć system CIT w UE i sprawić, że będzie on bardziej przejrzysty dla przedsiębiorców, co poprawi konkurencyjność gospodarki. Nie chodzi natomiast o harmonizację stawek podatkowych, czy zamach na dochody poszczególnych krajów. Według Komisji Europejskiej, jednolita podstawa to jeden ze sposobów pełnego wykorzystania potencjału unijnego wspólnego rynku. Z kolei według Niemiec czy Francji, niższe podatki w niektórych krajach członkowskich to element nieuczciwej konkurencji w zakresie pozyskiwania inwestorów i powód nierównowagi w strefie euro.

>>> Czytaj też: Operacja CIT, czyli co tak naprawdę chcą ugrać Niemcy

Niemcy stawiają sprawę jasno: skoro ponoszą największy ciężar ratowania zadłużonych państw strefy euro, to wymagają, by koordynacja gospodarcza odbywała się na ich warunkach. Stąd w pakcie na rzecz konkurencyjności są m.in. propozycje wpisania do konstytucji narodowych krajów strefy euro ograniczenia długu publicznego, zbliżenia polityk w dziedzinie indeksacji płac czy systemów emerytalnych oraz właśnie CIT.

Reklama

W Polsce stawka podatku CIT wynosi 19 proc. i należy do najniższych w Europie. Mimo to minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz bez obaw mówił w środę w Brukseli o niemieckich propozycjach, które teraz wróciły do planów legislacyjnych KE.

>>> Zobacz również: Schaeuble: To nieprawda, że Niemcy chcą germanizować Europę

"Polskie przepisy dotyczące podstawy opodatkowania są tak szerokie, że dla nas problemem jest coś innego niż dla Irlandyczyków czy innych krajów strefy euro: polski system jest jednym z najbardziej szczelnych w Europie i to inne kraje powinny zmniejszać liczbę ulg i zwolnień. Polski system podatkowy jak najbardziej sprzyja konsolidacji finansów publicznych w Polsce" - powiedział.

Ocenił jednocześnie, że ze względu na sprzeciw niektórych krajów "dyskusja o wspólnym opodatkowaniu CIT nie będzie udana - nie ma szans na uzgodnienie w UE czy strefie euro jakiejkolwiek harmonizacji".

Ogłoszone w środę przez komisarza UE ds. przemysłu Antonio Tajaniego założenia dalszych ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w ramach "Small Business Act SBA" mają im pomóc w rozwoju i tworzeniu nowych miejsc pracy. Chodzi np. o ograniczenie obciążeń administracyjnych oraz ułatwienia w dostępie do finansowania i do nowych rynków. "Jakkolwiek rozpoczęto już większość inicjatyw przewidzianych w programie SBA, z przeglądu dotychczasowych postępów w jego realizacji wynika, że w celu pomocy MŚP potrzebne są intensywniejsze działania" - uważa KE.