To że w pierwszej części piątkowej sesji na rynkach akcyjnych będzie panowała raczej dobra atmosfera było wiadomo już po wczorajszym zamknięciu handlu za oceanem, na którym to główny amerykański indeks, czyli S&P500 spadł, ale jedynie 0,10%.

Inwestorzy zwiększyli zakupy akcji, po tym jak w dół poszły ceny ropy. Jeszcze wczoraj na początku europejskiej części handlu wartość kwietniowych kontraktów terminowych na lekką słodką ropę w USA wynosiła przez chwilę nawet 103,41 USD/bar. i była najwyższa od września 2008 r. Potem poszła jednak bardzo mocno w dół i cały dzień zamknęła na poziomie 97,30 USD/bar., niższym o 2,7% niż w środę. Niższe ceny ropy były skutkiem pojawienia się plotek o postrzeleniu Muammara Kadafiego oraz zapewnień Arabii Saudyjskiej, że pokryje ona niedobór dostaw ropy na światowe rynki, wynikający z sytuacji w Libii. Dziś ceny czarnego złota znowu idą w górę, bo napięcie w Libii i w krajach arabskich nadal pozostaje bardzo silne. Zwyżka nie jest jednak drastyczna – o godz. 9:00 kontrakty rosły „tylko” o 1,42% do 98,68 USD/bar. i pozostawały poniżej psychologicznej bariery 100 USD/bar.

Przedstawione wczoraj dane makro ze Starego Kontynentu i ze Stanów Zjednoczonych były mieszane. In plus zaskoczyły te z Eurolandu dotyczące nastrojów w gospodarce za luty oraz te z USA o liczbie nowych bezrobotnych za ostatni tydzień. Rozczarowały za to inne doniesienia zza oceanu dotyczące sprzedaży domów na rynku pierwotnym za styczeń. Dziś po południu napłyną kolejne dane z USA - o godz. 14:30 te o skorygowanym PKB za IV kwartał, a o godz. 15:55 te o finalnych nastrojach konsumentów za luty, mierzonych przez Uniwersytet Michigan.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama