Ubezpieczenie cargo zapewnia również ochronę od szkód, które mogą powstać podczas załadunku, przeładunku i rozładunku, co jest bardzo istotne przy przewozie towarów podatnych na uszkodzenie i trudnych do obsługi załadunkowo-rozładunkowej, takich jak maszyny czy specjalistyczne urządzenia.
Cargo jest więc ubezpieczeniem, po które powinni sięgnąć przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną, handlową czy usługową, jeśli w związku z tą działalnością przewożą własnym transportem lub zlecają do przewozu przewoźnikowi np. surowce do produkcji, wyroby gotowe, maszyny, urządzenia czy wyposażenie przedsiębiorstwa.
Jeśli przewozy takie są rzadkie, wystarczy ubezpieczenie w ramach polisy jednostkowej (tzw. ubezpieczenie na pojedynczy transport). Natomiast jeśli przewozy odbywają się częściej, bardzo dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie w ramach rocznej umowy ubezpieczenia generalnego. Zapewnia ona, że przedsiębiorca za określoną składkę otrzyma ochronę dla wszystkich swoich ładunków przewożonych przez cały rok, bez konieczności ich pojedynczego zgłaszania do ubezpieczenia.
Ubezpieczenie cargo nie należy do drogich usług. Warto przy tym podkreślić, że nie jest prawdziwa powszechna opinia, że ubezpieczenie cargo nie jest potrzebne, jeśli powierzamy swoje mienie zawodowemu przewoźnikowi, bo to on odpowiada za wszystko. Nie w każdym przypadku przewoźnik, któremu ładunek został powierzony, będzie ponosił odpowiedzialność za powstałą szkodę. Wynika to z przepisów regulujących zasady odpowiedzialności przewoźnika, co szczególnie widać w przypadku przewozów międzynarodowych, gdzie odpowiedzialność przewoźnika za ładunek jest mocno ograniczona.
Reklama
Dlatego bezpieczniej jest wykupić nawet najtańsze ubezpieczenie cargo zapewniające ochronę od podstawowych zdarzeń, niż liczyć na to, że przewoźnik zrekompensuje nam w całości poniesioną stratę. A w przypadku korzystania przy przewozie z własnego środka transportu ubezpieczenie cargo jest wręcz nieodzowne.