Rozpoczęty właśnie tydzień upłynie w kraju pod znakiem publikacji kolejnych danych makroekonomicznych. Sytuacja na rynku finansowym w dalszym ciągu będzie jednak zapewne również istotnie determinowana wydarzeniami z zagranicy, w tym rozwoju sytuacji w Afryce Północnej oraz Japonii.

Dziś poznaliśmy dane dotyczące salda rachunku obrotów bieżących w styczniu, których publikacja została przesunięta z piątku. Deficyt w obrotach bieżących okazał się niższy od prognoz – wyniósł 930 mln EUR (nasza prognoza zakładała deficyt na poziomie ok. 1,6 mld EUR).

We wtorek opublikowane zostaną dane dotyczące inflacji bazowej za styczeń i luty. Według naszych szacunków w tym okresie odnotowano lekki wzrost wskaźnika do kolejno 1,7% i 1,8% r/r. W środę opublikowane zostaną natomiast dane dot. stopy bezrobocia w lutym (prognozujemy wzrost do 13,2% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (według naszych szacunków okresowo przyspieszyła do 7,1% r/r).

Z danych makroekonomicznych publikowanych w bieżącym tygodniu na rynkach zagranicznych ważne będą wstępne dane dotyczące koniunktury w marcu w strefie euro (PMI), dane dot. nastrojów konsumentów w USA po ich ostatnim silnym spadku oraz ostateczny szacunek danych dot. wzrostu PKB w USA w IV kw. Na 24.-25. marca zaplanowany jest także szczyt UE, na którym kontynuowane będą (po szczycie z 11. marca) prace dot. pomocy finansowej dla krajów wewnątrz strefy euro oraz długookresowe rozwiązania dot. EMS oraz polityki gospodarczej (Pakt na rzecz Stabilności).

Reklama