Zmiany te wskazują na krótkookresowy, sezonowy wzrost bezrobocia, zazwyczaj występujący o tej porze roku, zauważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). "Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w lutym w porównaniu do stycznia o 0,2 punktu procentowego do 13,2%, jednak po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wzrost wyniósł niespełna 0,1 punktu procentowego do wartości 12,4%" - czytamy w raporcie BIEC.

Badania GUS wskazują, iż luty charakteryzował się poprawą ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. Pozytywne oceny wynikają w głównej mierze z bardzo optymistycznych przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji. Z kolei prognozy dotyczące zatrudnienia wskazują na możliwość mniejszej redukcji niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

"Spadek zatrudnienia przewidują głównie przedsiębiorstwa małe i średnie, natomiast biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, producenci: wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów z drewna oraz korka, z wyłączeniem mebli; wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania, artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych oraz prowadzące działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji" - czytamy dalej.

Z drugiej strony, wzrost zatrudnienia przewidują w głównej mierze producenci: urządzeń elektrycznych oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli. "Do wzrostu bezrobocia w ostatnich miesiącach przyczyniły się prócz czynników sezonowych dodatkowe dwa związane z ograniczeniem środków budżetowych będących w dyspozycji PUP-ów oraz z wejściem w życie ustawy o nadawaniu statusu bezrobotnego przedsiębiorcom. Uszczuplenie środków będących w dyspozycji powiatowych urzędów pracy zmniejsza liczbę osób objętych programem szkoleń i staży, co automatycznie lokuje te osoby wśród bezrobotnych. Mniejszy zakres działań podejmowanych na rzecz aktywizacji zawodowej bezrobotnych wpłynie najprawdopodobniej negatywnie na ich szanse zatrudnieniowe na rynku w przyszłości" - ostrzega BIEC.

Reklama

Według Biura drugi czynnik to, nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, która 1 lutego 2011 r. weszła w życie. Daje ona możliwość posiadania statusu bezrobotnego przedsiębiorcom. Według wprowadzonych zmian, osoba wpisana do ewidencji działalności gospodarczej może być bezrobotną, jeśli po złożeniu wniosku o wpis zgłosiła wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej.

"Trudno na razie oszacować skalę wpływu tych dwóch zmian na poziom bezrobocia, jednak bez wątpienia działają one w kierunku jego wzrostu" - podsumowali analitycy.