Według danych GUS wskaźnik CPI wzrósł w zeszłym miesiącu do poziomu aż 4,3% r/r wobec prognozowanych przez analityków 3,9% r/r (ankieta GG Parkiet z końca marca). Nawet najwięksi pesymiści spodziewali się wzrostu cen konsumpcyjnych o 4,0%. Dla porównania w naszym regionie na Węgrzech wskaźnik CPI był wyższy od prognoz o 0,3 pkt. proc., a akurat w Czechach zgodny z oczekiwaniami. Z kolei w Szwajcarii zaskoczenie wyniosło aż +0,5 pkt. proc., a w strefie euro +0,2 pkt. proc. W Polsce głównie zwraca uwagę niespotykany w marcu silny wzrost cen w kategorii żywność (2,2% m/m) – analizując wszystkie miesięczne zmiany cen żywności od 2000 r. tylko dwukrotnie odnotowane zostały wyższe dynamiki.

Po publikacji danych nt. inflacji rynek zapewne zacznie dyskontować rosnące prawdopodobieństwo szybszych podwyżek stóp procentowych. Nie można wykluczyć, że RPP zdecyduje się na podwyżkę już podczas majowego posiedzenia. Na to wskazywałyby wypowiedzi niektórych jej członków. W TVN CNBC Jan Winiecki (RPP) powiedział, że inflacja przyspiesza i RPP będzie musiała działać, a Anna Zielińska-Głębocka (RPP) dla agencji PAP stwierdziła, że przyspieszająca inflacja uzasadnia podwyżkę stóp procentowych na majowym posiedzeniu (nie chciała określić, czy właściwe byłoby podniesienie stóp o 25 pb czy o 50 pb). Z kolei Elżbieta Chojna-Duch (RPP) mówiła, że podwyżka stóp w maju byłaby przedwczesna. Warto przypomnieć, że wcześniej Andrzej Bratkowski opowiadał się za szybszą podwyżką stóp o nawet 50 pb, a Andrzej Kaźmierczak (RPP) mówił, że jeśli inflacja przekroczy 4%, wtedy dalsze podwyżki stóp są nieuniknione. A zatem inwestorzy mogą zacząć dyskontować wzrost stóp procentowych na majowym posiedzeniu i to nawet o 50 pb. Z drugiej strony oczekiwania, co do samej skali cyklu wcale nie muszą się znacząco zwiększyć, a raczej termin podwyżek przesunie się w czasie.

Na rynku pieniężnym stawka POLONIA została ustalona w środę na poziomie 3,40%.

Na rynku SPW i kontraktów IRS po wspomnianej publikacji danych doszło do gwałtownego wzrostu rentowności o odpowiednio 2-9 pb i 7-10 pb. W środę odbyła się też aukcja obligacji OK0713. Ministerstwo Finansów wystawiło do sprzedaży papiery za 3,5-5,5 mld PLN. Popyt wyniósł 7,4 mld PLN, a emisja 4,8 mld PLN. Średnia rentowność wyniosła 5,163% (nasza prognoza: 5,15%).

Reklama

W najbliższych tygodniach spodziewać się można utrzymywania presji na wzrost rentowności SPW, szczególnie na krótkim końcu krzywej dochodowości, w oczekiwaniu na prawdopodobną podwyżkę stóp. Najbliższe, decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 10-11 maja. Biorąc pod uwagę oczekiwania zgodnie z którymi od czerwca br. inflacja zacznie spadać, a także pamiętając o ograniczeniu podaży SPW przez MF na rynku pierwotnym spodziewać się można wyraźniejszego odreagowania w II połowie 2011 r.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.