Firma Formica wspólnie z Radą Ekspertów Oprogramowania Pro Legal i Microsoft Polska zorganizowała konferencję „Ochrona Własności Intelektualnej – Piractwo w Polsce”. Na spotkaniu odbywającym się w Podlaskim w Białymstoku dyskutowano m.in. o tym, jak właściwie zarządzać oprogramowaniem w swojej firmie, aby nie dopuścić do łamania prawa. Patronami honorowymi konferencji była GazetaPrawna.pl, Klub Dyrektorów Finansowych „Dialog” oraz Podlaski Klub Biznesu.



- Ideą konferencji było pokazanie podlaskim przedsiębiorcom co należy zrobić, aby uniknąć posiadania nielegalnego oprogramowania w swojej firmie. Chcieliśmy również pokazać im, jak właściwie zarządzać software’em, aby zoptymalizować jego koszty. Nie chcemy straszyć już ludzi karami, ponieważ z doświadczenia wiemy, że ta forma przestrzegania przed piractwem, nieświadomym bądź świadomym, nie przynosi efektu. Staramy się uświadamiać, jak zmniejszyć ryzyko posiadania nielegalnego oprogramowania oraz pokazać, że odpowiednio używając legalnego oprogramowania, możemy na tym tylko zyskać. - wyjaśnił Prezes Stowarzyszenia Rada Ekspertów Oprogramowania PRO LEGAL, Grzegorz Kurzydłowski.

Prelegentami konferencji byli przedstawiciele firmy FORMICA, Microsoft Polska, Business Software Alliance oraz Stowarzyszenie Rada Ekspertów Oprogramowania PRO LEGAL i naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP Białystok. Wszyscy na co dzień mają styczność z negatywnym zjawiskiem piractwa komputerowego, który w polskich firmach kształtuje się na poziomie prawie 54 proc.. Większość zarządzając oprogramowaniem umożliwia popełnienie przestępstw.

Reklama

- Zarządzanie oprogramowaniem to proces, który pozwala nam czuwać nad posiadanymi licencjami. Daje on gwarancję, że właściwie je wykorzystujemy. Nie łamiemy prawa. Zapewnia on przede wszystkim bezpieczeństwo i spokój, iż w razie jakiejkolwiek kontroli, czy to Policji, czy Urzędu Kontroli Skarbowej możemy wykazać legalność oprogramowania znajdującego się na naszych komputerach. Właściwe zarządzanie software’em pozwoli nam odpowiednio wykorzystać posiadane zasoby informatyczne. Nie dopuści do wydania pieniędzy na programy, które tylko w teorii przydadzą się pracownikowi. Pokaże, który zakup jest właściwą inwestycją. – mówi Krzysztof Szerszenowicz, Dyrektor białostockiej firmy Formica zajmującej się wdrażaniem właściwego zarządzania oprogramowaniem, w tym audytami.

Konferencja ta została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Ilość osób, które przybyły na spotkanie zaskoczyły samych organizatorów. Świadczy to o dużym zainteresowaniu tematem legalności oprogramowania w firmach oraz tematem zarządzania software’em. Żywa dyskusja o właściwym zarządzaniu oprogramowaniem, która została rozpoczęta podczas konferencji, będzie miała swój „ciąg dalszy” w postaci debaty, w jednym z białostockich mediów.