Ich wykluczenie byłoby najważniejszą konsekwencją proponowanej restrukturyzacji programu handlowego Unii Europejskiej zwanego też uogólnionym systemem preferencji lub GSP. Celem tego programu, jest pomoc biednym krajom poprzez zmniejszenie taryf celnych, które unia narzuca na ich towary eksportowe. Jednak restrukturyzacja systemu handlowego prowadzona przez Karela de Guchta, komisarza europejskiego do spraw handlu, spotkała się z falą krytyki ze strony Włoch oraz kilku innych krajów członkowskich, które twierdzą, że podobne środki mogą ułatwić Pakistanowi import tekstyliów.
Kraje te podniosły sprzeciw podczas piątkowego spotkania na szczeblu ministerialnym. Według obserwatorów spotkanie mogło doprowadzić do zmian w planie de Guchta zanim zostanie on przyjęty do prac komisji we wtorek. Plan de Guchta może stać się największą reformą GSP od 1971 roku , kiedy to wprowadzono system preferencyjny.
Komisarz chce zmienić zasady uczestnictwa w GSP tak, by bogatsze kraje zostały z niego wyłączone. Według nowych kryteriów, 80 spośród obecnych 176 krajów zostałoby wykreślonych z grupy GSP. Poza Rosją i Brazylią wśród innych krajów, które objęłaby reforma znalazłyby się Argentyna, Katar, Arabia Saudyjska.
Inną korzyścią wynikającą ze zmniejszenia ilości krajów w grupie GSP jest fakt, że niektóre z nich zakończą porozumienia o wolnym handlu z Unią co otworzy sektor usług europejskim rywalom.