"W kolejnym miesiącu analitycy MG przewidują stabilizację cen odzieży i obuwia, a także wolniejsze tempo wzrostu cen w transporcie, m.in. w rezultacie ostatnich spadków cen ropy na rynkach światowych. Wolniej niż w kwietniu powinny rosnąć także ceny żywności. Resort ocenia, że ogólny wskaźnik cen w maju będzie rosnąć wolniej, w tempie zbliżonym do 0,4 proc." - napisali w komentarzu analitycy MG.

"Według analityków MG, w maju roczny wskaźnik nieznacznie spadnie do około 4,4 proc. Podstawowym źródłem niepewności pozostaje sytuacja na światowych rynkach żywności oraz paliw" - dodali.

GUS podał w piątek, że w kwietniu inflacja CPI wyniosła w ujęciu rocznym 4,5 proc., zaś w porównaniu z marcem 0,5 proc. Obie dane były zgodne z rynkowym konsensusem.

"Zarówno ceny żywności, jak i dóbr oraz usług związanych z transportem rosły zgodnie z przewidywaniami MG. Były one głównymi czynnikami powodującymi wzrost inflacji. Wzrost cen żywności o 0,9 proc. podniósł wskaźnik o 0,2 pp (pkt. proc.), a 1,7-procentowy wzrost cen dóbr i usług związanych z transportem o kolejne 0,15 pp. W dalszym ciągu rosły też ceny obuwia i odzieży (w kwietniu o 1,2 proc.)" - napisali analitycy MG.

Reklama

"Wolniej od ogólnego wskaźnika rosły zaś ceny dóbr i usług związanych z mieszkaniem, zdrowiem, łącznością, rekreacją i kulturą, a także edukacją. Roczny wskaźnik inflacji znajduje się nadal powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego RPP" - dodali.