"Zgodnie z oczekiwaniami tempo wzrostu PKB utrzymało się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w końcu poprzedniego roku. Choć niewielkiemu wyhamowaniu uległa dynamika konsumpcji prywatnej - w pierwszym kwartale 2011 roku w porównaniu z zanotowaną w czwartym kwartale 2010 - jest to nadal bardzo wysoki wynik, zwłaszcza, że na początku bieżącego roku zabrakło impulsu w postaci podwyżki VAT, który napędzał konsumpcję w końcu 2010 r.
Początek bieżącego roku przyniósł oczekiwane wyraźniejsze odbicie w inwestycjach w gospodarce, przy czym należy podkreślić, że przy bardzo korzystnej bazie odniesienia z okresu analogicznego w 2010 r. - spadek inwestycji o 11,4 proc. rok do roku - wynik jest raczej umiarkowanie zadowalający. Biorąc pod uwagę fakt, że inwestycje w dużych przedsiębiorstwach wzrosły w pierwszym kwartale 2011 roku o zaledwie 2,6 proc. rok do roku, można wnioskować, że wynik na poziomie 6 proc. rok do roku w całej gospodarce osiągnięty został dzięki inwestycjom publicznym. Aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw pozostaje nadal niska, co powodowane jest przede wszystkim niepewnością, co do dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie.
Jak wskazują opublikowane dane za pierwszy miesiąc drugiego kwartału 2011 roku tempo wzrostu gospodarczego w tym okresie najprawdopodobniej nieco wyhamuje, nadal jednak powinno utrzymać się powyżej 4 proc. Wyraźniejszego spowolnienia tempa wzrostu PKB można oczekiwać w drugiej połowie bieżącego roku, gdzie m.in. na wyniki niekorzystnie wpływać będzie wysoka baza odniesienia z roku poprzedniego. Mimo to dynamika PKB w całym 2011 r. przekraczająca poziom 4 proc. jest nadal bardzo prawdopodobna.
Dzisiejsze dane będą niewątpliwie przedmiotem dyskusji Rady Polityki Pieniężnej podczas przyszłotygodniowego posiedzenia. Wysokie tempo wzrostu PKB i konsumpcji może wspierać zwolenników zacieśniania polityki pieniężnej, z kolei umiarkowane ożywienie w inwestycjach będzie prawdopodobnie argumentem za brakiem dalszych szybkich podwyżek stóp dla gołębiej części Rady. Oczekuję, że po serii podwyżek dokonanych przez RPP w ostatnich miesiącach, oraz w oczekiwaniu na najnowszą projekcję inflacji, w czerwcu stopy procentowe zostaną utrzymane bez zmian".