W ubiegłym tygodniu rząd szwajcarski polecił likwidację pięciu reaktorów nuklearnych. We Włoszech rząd Berlusconiego odłożył wdrożenie planu budowy elektrowni atomowych, który został zakazany po referendum w 1987 roku. - Potrzebujemy więcej gazu. Po decyzji Berlina, gaz będzie motorem gospodarczego wzrostu - powiedział w poniedziałek Gunter Oettiger, komisarz do spraw europejskiej energii. Gaz jest relatywnie obfity i czystszy niż węgiel - to najlepszy argument dla regionu, który przewodniczył światu w walce z efektem cieplarnianym. Tego typu zapewnienia spowodowały, że Bruksela poparła nowy gazociąg znany jako Nabucco, który będzie punktem łączącym Austrię z oceanami gazu w Azerbejdżanie, zwiększając w tej kwestii niezależność Europy od Rosji.

Polska i inne kraje europejskie chcą stosować techniki szczelinowania hydraulicznego w celu wydobycia gazu łupkowego, mimo obaw o środowisko. Gaz stanowi 23 procent energii produkowanej w Unii, w porównaniu z 28 proc. z energii nuklearnej oraz 19 proc. ze źródeł odnawialnych.

>>> Czytaj też: Krytycy chcą zdławić rewolucję gazu łupkowego w Europie

Po kryzysie nuklearnym w Japonii i natychmiastowej decyzji Niemiec o porzuceniu planów budowy elektrowni jądrowych, w Brukseli toczy się zaciekła debata na temat tego jak łączenie różnych źródeł energii powinno się zmienić. Te wzajemnie zwalczające się priorytety to koszt, jaki jest niezbędny dla rozwoju europejskiego przemysłu oraz planów ekologicznych bloku, a w szczególności jego ambicji by zredukować emisję gazów cieplarnianych o 80-95 proc. do roku 2050.

Reklama

Andreas Carlgren, szwedzki minister środowiska powiedział w poniedziałek, że Berlin kończąc plany dalszego rozwoju energii atomowej nie zaproponował innego rozwiązania, które byłoby przyjazne dla środowiska. Ważnym problemem są pieniądze. Ronald O’Reagan dyrektor energii w PwC firmie specjalizującej się w profesjonalnych usługach szacował, że Niemcy mogły wydać 3 mld euro na każde 100 megawatów wydajności elektrowni wiatrowej. Taka sama elektrownia gazowa kosztowałaby 800 euro. Nawet jeśli będziemy mieć boom na odnawialne źródła energii, gaz łupkowy na tym skorzysta. Potrzebna jest alternatywa w przypadku, gdy nie ma wiatru lub gdy słońce jest za chmurami.

ikona lupy />
Szyb wiertniczy do wydobywania gazu w Karnes County w Teksasie / Bloomberg / Eddie Seal