Na koniec czerwcowego okresu rozliczenia rezerwy obowiązkowej (29.06) NBP przeprowadzi operację jednodniową w zależności od potrzeb zasilającą lub absorbującą, która pozwoli zakończyć bieżący okres bez gwałtownych zmian stawek depozytowych (obowiązywać będzie stała stopa procentowa ustalona w pobliżu stopy referencyjnej NBP). Wykorzystanie tego instrumentu naszym zdaniem powinno przyczynić się do zmniejszenia spreadu pomiędzy stawką POLONIA a stopą referencyjną NBP już w bieżącym okresie rozliczenia rezerwy obowiązkowej. Podobny system operacji stosuje Europejski Bank Centralny.

W tym tygodniu nie widać nadpłynności sektora bankowego, stąd nie spodziewamy się, aby NBP przeprowadzał operację dostrajającą płynność. Oprocentowanie depozytów O/N może oscylować na poziomie 4,00%.

W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem na rynku stopy procentowej będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (7-8.06). Z ostatnich ankiet przygotowanych przez GG Parkiet na koniec kwietnia (21 ankietowanych) wynika, że analitycy spodziewają się podwyżki stóp procentowych o 25 pb na najbliższym posiedzeniu RPP w czerwcu - za takim scenariuszem opowiadało się 13 ankietowanych. A zatem mamy sytuację, w której rynek jest silnie podzielony. Chociaż ankiety nie wskazują tego precyzyjnie, to można wnioskować, że znaczna większość pozostałych ankietowanych spodziewa się decyzji o podwyżce w lipcu. Warto też pamiętać, że notowania na rynku stopy procentowej wyceniają w większej części wzrost stóp procentowych w czerwcu, a dodatkowo jeszcze jedną podwyżkę o 25 pb w II połowie 2011 r.

Dla krzywej WIBOR w terminach powyżej 1M ewentualna decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych oznaczałaby przesunięcie w górę o około 10 pb.

Reklama

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS widać było w zeszłym tygodniu silne spadki rentowności sięgające nawet 10 pb, niemniej tylko w przypadku instrumentów pochodnych widać było płaszczenie krzywej. Notowania wzmacniała publikacja niższego niż w poprzednich miesiącach planu podaży SPW w czerwcu, a także silne spadki rentowności widoczne w ostatnich tygodniach zarówno na rynkach Bund-ów jak i Treasuries. Czerwcowa podwyżka stóp miałaby umiarkowanie negatywny wpływ, stymulując wzrost rentowności. Naszym zdaniem taka decyzja mogłaby psychologicznie rozbudzić oczekiwania na kolejną szybszą podwyżkę.

Nie można wykluczyć dalszych spadków rentowności w najbliższych tygodniach, jednak na krótkim końcu krzywej ich potencjał jest naszym zdaniem ograniczony. W dalszym ciągu spodziewamy się tendencji do płaszczenia krzywej dochodowości. Na koniec tygodnia rentowności mogą utrzymać się na poziomie 4,95% dla OK0713, 5,50% dla PS0416 i 5,95% dla DS1020.

W najbliższy czwartek na rynku pierwotnym zostanie zorganizowany jedyny w tym tygodniu przetarg. Oferowane będą obligacje OK0713 za 1,5-3,0 mld PLN. Spodziewamy się średniej rentowności w pobliżu 4,95%.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.