Czy CPI podąży za PPI?

Wczoraj rynki poznały informacje o cenach producenckich w największej gospodarce świata – okazało się, że w stosunku do maja wzrosły one o 0,2% m/m. Dziś mamy natomiast jeszcze ważniejszy raport o inflacji CPI, w przypadku której analitycy również przewidują spowolnienie miesięcznego wzrostu cen do 0,1%. Bardziej interesująca dla śledzących poczynania Rezerwy Federalnej powinna okazać się jednak bazowa inflacja CPI, a konkretnie to, czy nadal będzie ona rosła w (zbyt szybkim dla Fedu) tempie 0,2% miesięcznie, czyli 2,7% w skali roku.

Produkcja przemysłowa w Stanach ma wzrosnąć

Niedawne spowolnienie w gospodarce Stanów Zjednoczonych jest wyraźnie widoczne – pytanie brzmi obecnie: czy jest to drobny poślizg, cykliczne spowolnienie, czy raczej jeden z pierwszych etapów kolejnej recesji? Naszym scenariuszem bazowym jest obecnie opcja środkowa – spodziewamy się, że wzrost gospodarczy utrzymywać się w tempie zaobserwowanym w I kwartale lub nieco je przekroczy. W najbliższej przyszłości możemy mieć do czynienia z dalszym osłabieniem, choć analitycy pozostają raczej optymistami, prognozując majową zmianę produkcji przemysłowej o 0,2% po braku zmian w kwietniu.

Reklama

Inne zaplanowane na dziś publikacje makroekonomiczne

Słabość brytyjskiej gospodarki sprawiła, że analitycy zaczynają mieć wątpliwości co do publikowanej dziś liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, choć zasadniczo nie powinna ona po raz kolejny wzrosnąć. Warto też zwrócić uwagę na produkcję przemysłową w strefie euro oraz indeks sektora produkcyjnego Empire.