Wyniki na Wall Street windują europejskie indeksy, ale umiarkowanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
30 sierpnia 2011, 09:32
Europejskie giełdy zaczęły dzisiejsze notowania od wzrostów. Wczorajsze dobre wyniki na Wall Street dodały trochę optymizmu inwestorom, ale analitycy przestrzegają, że to tylko małe odbicie, które nie utrzyma się na długo.

Po otwarciu francuski indeks CAC 40 wzrósł o 1,00 proc. i wyniósł 3.185,89 pkt. Niemiecki indeks DAX poprawił wyniki o 0,93 proc. i wyniósł 5.722,56 pkt. Brytyjski indeks FTSE 100 wywindował aż o 2,11 proc. i wyniósł 5.238,14 pkt.

Mniej powodów do radości mieli dzisiaj polscy inwestorzy. WIG 20 na otwarciu sesji podniósł się tylko o 0,59 proc. i wyniósł 2366,29 pkt. WIG wyniósł 40980,67, czyli wzrósł o 0,65 proc.

Analitycy mówią zgodnie, że do wzrostów na Wall Street przyczyniło się piątkowe wystąpienie szefa Fed i łagodniejsze niż się spodziewano skutki huraganu Irene w USA. Jak twierdzi Piotr Kuczyński, analityk Xelion, za tym trendem poszły też giełdy w Europie.

Z kolei Roman Przasnyski z Open Finance zauważył, że w poniedziałek równie dużo było powodów do wzrostów, jak i do spadków. „Te pierwsze zdecydowanie przeważyły. Ich oddziaływanie trudno jednak uznać za długofalowe i przełomowe dla rynków”.

„Lepsze dane z USA, ulga po przejściu huraganu, relatywnie optymistyczny Bernanke – to wszystko bardziej preteksty niż faktyczne powody wzrostowego odreagowania na rynkach akcji i ogólnej poprawy nastrojów na rynku walutowym. Zdecydowanie za mało, aby mówić o trwałym zwrocie. Aby tak było, byki musiałyby utrzymać natarcie przynajmniej do końca tygodnia, a po drodze mają kilka poważnych przeszkód”, powiedział Przemysław Kwiecień, analityk X-Trade Brokers.

Analitycy czekają na wyniki na GPW pod koniec dnia. Mogą one być zaskakujące. „Dziś poznamy dane o PKB za II kwartał w Polsce (o 10:00), choć wiadomo już, że to dane za III kwartał będą bardziej interesujące. Niemniej już czerwiec przyniósł wyraźne osłabienie w gospodarce i jakiś wpływ może być zauważalny w danych o PKB”, powiedział Emil Szweda z Noble Securities.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: forsal.pl
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj