Po czterech latach chińska miejscowość położona w delcie rzeki Jangcy ukończyła budowę 328-metrowego wieżowca – pisze portal Want China Times. Huaxi, która jest uznawana za najbogatszą chińską wioskę, wydała na 74 piętrowy budynek 3 mld juanów (470 mln USD).
Drapacz chmur, nazwany Zengdi Kongzhong New Willage Building, będzie siedzibą hotelu, który zostanie otwarty 8 października, aby uczcić 50 rocznicę powstania wioski. Będzie to 8 najwyższy budynek w Chinach i 15 na świecie.
Charakterystycznym motywem dekoracji wnętrz są rzeźby złotego bawoła. W pięciu sekcjach 826-pokojowego budynku znajduje się 5 kolejnych ogromnych statuetek wykonanych ze złota, srebra, miedzi, żelaza i …, symbolizujących 5 elementów chińskiej kultury: metal, drewno, wodę, ogień i ziemię. Największa z nich została wykonana z 1 tony czystego złota i kosztowała 300 mln juanów.
Huaxi to najbogatsza wioska w Państwie Środka, w której zamiast pól ryżowych są fabryki i bogate wille. Jest nazywana komunistycznym Dubajem. Produkt krajowy brutto per capita wynosi tu prawie 12 tysięcy dolarów. Oznacza to, że PKB mieszkańca Huaxi jest w porównaniu do przeciętnego obywatela Chin prawie 4 razy wyższe - jak pisał Forsal.pl w lutym 2010 roku. Dochody mieszkańców pochodzą głównie z produkcji stali, tekstyliów i turystyki.
>>> Czytaj też: Huaxi - chiński Dubaj, który pławi się w amerykańskim luksusie
Również krajobraz tej unikatowej miejscowości odbiega od chińskich standardów. Dominującą formą zabudowy są tutaj wille w typowo amerykańskim stylu. Mieszkańcy mogą cieszyć się sztucznym jeziorem, nad brzegiem którego umieszczono mini wersje najsłynniejszych budynków z całego świata. W Huaxi można zobaczyć Łuk Triumfalny z Paryża, gmach australijskiej Opery z Sydney, czy namiastkę chińskiego Wielkiego Muru.
Jak pisała agencja Bloomberg przeszło rok temu Huaxi planuje również wybudować jeden z najwyższych budynków na świecie. Wieżowiec, którego wysokość ma wynieść 538 metrów, ma być niższy jedynie od obecnie najwyższego budynku na świecie Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, liczącego ponad 800 metrów. Koszt budowy giganta szacowany jest na 6 miliardów juanów.