Stop lossy mogły zagrać istotną rolę

Dla S&P500 były to maksima z końca sierpnia (1229 pkt.), które rynek testował w ubiegłym tygodniu. Ich pokonanie otworzyło drogę do wzrostów zarówno z punktu widzenia AT, jak i ze względu na to, iż powyżej silnego oporu było zapewne sporo zleceń obronnych, które zostały aktywowane (kreując dodatkowy popyt).

Notowania EURUSD tuż przed szczytem konsolidowały się pod oporami 1,3940 i 1,40. To mogło sprawić, iż część inwestorów liczyła na spadek notowań po ogłoszeniu uzgodnień i było to oczekiwanie racjonalne. Pisaliśmy o takiej możliwości w środę jednak z zaznaczeniem, iż potwierdzeniem będzie przełamanie linii krótkoterminowego trendu, do czego nie doszło. W efekcie notowania pary bardzo mocno wzrosły. Co ciekawe zarówno kontrakty na S&P500, jak i EURUSD odrobiły 78,6% „kryzysowej” wyprzedaży, co sugeruje, iż rynek uznał iż zagrożenia fiskalne oraz makroekonomiczne niemal ustąpiły.

Podobnie jest na rynku miedzi. Wzrost jest tu głównie motywowany pokonaniem istotnego oporu (aktywującego formację podwójnego dna) i prawdopodobnym uruchomieniem zleceń obronnych.

Reklama

We wszystkich przypadkach poza techniką i efektem uruchomienia zleceń stop loss nie ma jednak argumentów za wzrostami notowań. Co więcej, obserwowane ruchy nie korespondują z sytuacją fundamentalną. Publikowane dane z USA były neutralne, nie ma tam na razie bezpośredniego zagrożenia recesją, nie ma jednak również szans na szybkie ożywienie, a sytuacja makro jest przecież i tak dalece lepsza niż w Europie. Być może jednak dopiero weekend przyniesie pewne otrzeźwienie w postrzeganiu sytuacji przez inwestorów, którzy dziś kupują akcje i euro.

W kalendarzu – KOF w Szwajcarii, nastroje w USA

Publikowane w piątek dane makroekonomiczne raczej nie zmienią ogólnej sytuacji na rynku – naprawdę ważne publikacje mamy dopiero w przyszłym tygodniu (rynek pracy, indeksy aktywności). Mimo to dane warto obserwować, szczególnie indeks KOF w Szwajcarii (11.30, konsensus 0,98 pkt.). Warto odnotować, iż frank nie tylko został nieco zapomniany przez rynek, ale co ciekawe zyskiwał w ostatnich dniach wobec euro, poddając w wątpliwość euforię na parze EURUSD.

W USA dane o dochodach i wydatkach gospodarstw domowych (14.30, konsensus odpowiednio 0,3% i 0,5% m/m), a także ostateczny odczyt indeksu nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych (15.55, konsensus 57,9 pkt.).

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.