Jak podała telewizja CBC, prawie 20 proc. kobiet w średnim wieku, wykonujących pracę w systemie zmianowym, jest już dotkniętych trzema czynnikami zwiększającymi ryzyko chorób serca. Te trzy czynniki to niski poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL), wysokie ciśnienie i otyłość brzuszna.

Autorzy badania nie mają pewności, co w pracy zmianowej przyczynia się do wzrostu częstotliwości występowania czynników ryzyka, ale przypuszczają, że chodzi o zakłócenia rytmu biologicznego, wynikające z pracy na zmiany.

Badania prowadzono w dwóch szpitalach w prowincji Ontario, wśród pielęgniarek, pracowników administracji, laboratoriów i techników.

>>> Czytaj też: Praca zabija. Zobacz, która najbardziej

Reklama

Poza 20 proc. kobiet najbardziej zagrożonych zespołem trzech równoczesnych czynników ryzyka, inne panie pracujące na zmiany też miały problemy. Aż 60 proc. badanych miało za duży obwód w pasie, a 40 proc. - wysokie ciśnienie.

Wcześniejsze badania na Queen's University wykazały z kolei, że praca na nocną zmianę, czyli wtedy, kiedy powinno się spać, obniża produkcję melatoniny, chroniącej przed rakiem.