Przed miesiącem rynek dyskontował przyjęcie euro około roku 2021 (a we wrześniu - w przedziale 2019-2021). "Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w przedziale 2020-2022. Przedział ten stopniowo odsuwa się w przyszłość w miarę upływu czasu" - głosi raport.

"Jednak w czasie kryzysu zadłużenia niektórych państw strefy euro obserwujemy okresy wysokiej zmienności na rynkach finansowych. Powoduje to, że informacje zawarte w terminowej strukturze stóp procentowych są mało precyzyjne z punktu widzenia identyfikacji oczekiwanej przez rynek daty wejścia Polski do strefy euro" - czytamy dalej.

Przystępując do Unii Europejskiej w 2004 roku, Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, ale bez konkretnego terminu. Obecny rząd, który początkowo wyznaczył datę przyjęcia euro na 2011-2012 rok, od dłuższego czasu nie podaje nowego terminu. Ostatnio minister finansów Jacek Rostowski zapowiadał, że decyzja o tym, kiedy Polska przystąpi do strefy euro zostanie podjęta za kilka lat, a samo przystąpienie jeszcze później.