W ubiegłej kadencji Graś był rzecznikiem rządu od lutego 2009 roku - zastąpił na tym stanowisku Agnieszkę Liszkę. Wcześniej był pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa oraz koordynatorem służb specjalnych.

Na pierwszej konferencji prasowej Grasia w roli rzecznika rządu premier mówił o nim: "Ma wrodzone obrzydzenie do kłamstwa, nie jest zdolny do manipulacji, zawsze opowiadał się za informacją przeciwko propagandzie". I szybko dodał: "może to nie najlepiej mu wróży".

>>> Zobacz też: Skład nowego rządu Donalda Tuska

Miał odejść ze stanowiska w październiku 2009 roku, po tzw. aferze hazardowej. Premier mówił, że wyznacza go do "walki o prawdę" w parlamencie w sprawie tzw. afery hazardowej. Ostatecznie jednak pozostał rzecznikiem.

Reklama

Uważany za jednego z najbliższych współpracowników Tuska. Należy do tzw. dworu, w ramach którego szef rządu podejmuje najważniejsze decyzje. Przyjaciele polityczni mówią o nim "fighter" lub "generał", przeciwnicy nazywają go "woźnym".

Graś urodził się 23 lutego 1964 roku w Kętach. Przez trzy lata studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie (na tej samej uczelni) dziennikarstwo w Instytucie Nauk Politycznych. Studia ukończył w 1992. Po 1989 roku stworzył i przez 10 lat kierował firmą informatyczną ProHolding.

W czasach studiów zaangażował się w działalność opozycyjnego ruchu uczelnianego, pod koniec lat 80. był przewodniczącym Komisji Uczelnianej NSZ na UJ. Do działalności politycznej wrócił w połowie lat 90. W 1995 roku brał udział w zakładaniu Ruchu Stu, ugrupowania założonego przez Czesława Bieleckiego, Andrzeja Olechowskiego, Franciszkę Cegielską. Budował struktury Ruchu w Małopolsce, przewodniczył też radzie politycznej ugrupowania. Później był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego(do 2001 r.).

W wyborach parlamentarnych 1997 roku kandydował z listy AWS, jednak nie zdobył mandatu. Do Sejmu wszedł po rezygnacji z funkcji krakowskiego posła AWS Marka Nawary.

W 1998 r. został doradcą premiera Jerzego Buzka, zajmował się sprawami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz reagowaniem kryzysowym. Wtedy też miał możliwość współpracy z Wojskową Formacją Specjalną GROM. W Sejmie zasiada od grudnia 1998 roku. Był członkiem komisji: obrony narodowej, spraw zagranicznych, sprawiedliwości i praw człowieka, zasiadał też w dwóch komisjach nadzwyczajnych tworzących ustawy o Agencji Wywiadu, Kontrwywiadu i Wojskowych Służbach Informacyjnych.

Od 2001 r. współtworzy Platformę Obywatelską. Tworzył struktury ugrupowania w Małopolsce, w strukturach krajowych PO pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego partii. W wyborach w 2001 uzyskał mandat posła jako kandydat PO, ponownie został wybrany w 2005 i w 2007 roku (jako lider PO w okręgu chrzanowskim). W ostatnich wyborach również uzyskał mandat poselski.

W lipcu 2009 media podały, że Graś od 13 lat mieszka w willi w Zabierzowie, należącej do niemieckiego biznesmena Paula Roglera, i nie płaci za to. Graś tłumaczył, że korzysta z domu nieodpłatnie na mocy "świadczeń wzajemnych". "Umowa o świadczeniu wzajemnym niepieniężnym została w polskim prawie przygotowana właśnie po to, że nie płaci się od niej podatków. Skoro jest taka forma, to z niej skorzystałem 13 lat temu, wtedy wydawało się, że na krótko i na prowizoryczny czas, ale prowizorki okazują się trwałe" - mówił Graś.

W 2010 roku prokuratura - z braku dowodów - umorzyła śledztwo dotyczące podania przez Grasia nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Politycy PiS wykorzystali ten incydent w prześmiewczych reklamówkach z Grasiem w roli głównej, gdzie przedstawili go jako dozorcę.

Graś upodobał sobie kontakt z mediami poprzez serwisy społecznościowe. W ten sposób informował m.in. o terminie wygłoszenia przez premiera expose, a także o nadzwyczajnym spotkaniu władz dotyczącym incydentów w związku ze Świętem Niepodległości.

Ma syna Jakuba.