„Najpilniejszym wyzwaniem dla nowego rządu jest naprawa finansów publicznych” – twierdzi Aleksander Łaszek, analityk Forum Obywatelskiego Rozwoju. „Ich zły stan jest ściśle powiązany z niską aktywnością zawodową Polaków, wynikającą m.in. ze źle adresowanych wydatków socjalnych i emerytalnych przywilejów branżowych.”

Ze względu na niekorzystne prognozy demograficzne FOR postuluje zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. Jego zdaniem powszechnym systemem emerytalnym należy objąć również grupy aktualnie uprzywilejowane - rolników, górników i mundurowych.

>>> Czytaj też: Kobiety muszą dłużej i więcej odkładać na emeryturę niż mężczyźni

FOR proponuje również zreformowanie systemu podatkowego, m.in. ujednolicenie VAT-u i zmniejszenie podatku dochodowego dla uboższych gospodarstw domowych. FOR opowiada się za zniesieniem większości istniejących obecnie ulg i preferencji podatkowych.

Reklama

Duże szanse na zwiększenie tempa rozwoju Polski tkwią zdaniem autora raportu w zmianie istniejących przepisów, czyli deregulacji. „Gdyby z dnia na dzień w Polsce zredukować liczbę regulacji ograniczających konkurencję do poziomu najlepiej radzących sobie krajów OECD, to wzrost polskiego PKB mógłby być o 1,7 pp. wyższy przez najbliższe 5 lat” – czytamy w raporcie FOR.

>>> Zobacz też: Dzięki deregulacji polski PKB mógłby wzrosnąć o 14 proc.

Zagrożeniem dla rozwoju polskiej gospodarki są i najprawdopodobniej pozostaną problemy gospodarcze państw peryferyjnych strefy euro. Reformy proponowane przez FOR mają na celu uodpornienie Polski na zewnętrzne wstrząsy i przyspieszenie jej wzrostu gospodarczego.

ikona lupy />
Prognozy długu i deficytu wybranych Europy, fot. FOR / Inne
ikona lupy />
Aktywność zawodowa osób w wieku 55-64 lata, fot. FOR / Inne
ikona lupy />
Liczba osób w wieku produkcyjnym przypadająca na 1 osobę w wieku emerytalnym, fot. FOR / Inne
ikona lupy />
Czas spędzany na rozliczenia podatkowe, fot. FOR / Inne