O godz. 14 odbyła się konferencja prasowa po spotkaniu Sarkozego, Merkel oraz Montiego. Przywódcy zakomunikowali inwestorom, że należy szybko przeprowadzić reformy strukturalne. Wyrazili swoje zaufanie do działań EBC oraz swoje poparcie dla nowych włoskich władz. Monti z kolei dodał, że strefa euro powinna podjąć większe kroki w stronę unii fiskalnej. Jednak to słowa Angeli Merkel, która nie widzi potrzeby tworzenia euroobligacji, stały się przyczyną skierowania indeksów na południe i osłabienia się euro do dolara.

W czwartek został także opublikowany odczyt dynamiki PKB w Niemczech, który okazał się zgodny z prognozami ekonomistów. Lepsza od oczekiwań okazała się za to publikacja niemieckiego indeksu instytutu Ifo, który obrazuje ocenę sytuacji gospodarczej. EBC zapowiedział w czwartek, że bada możliwość oferowania instytucjom finansowym nawet 2- 3 letnich pożyczek w celu powstrzymania ewentualnego kryzysu kredytowego (do tej pory maksymalnie umożliwiał finansowanie banków do jednego roku). Fitch obniżył rating Portugalii do BB+ (poziom "śmieciowy").

Kurs pary euro-dolar początkowo rósł ponad 70 pipsów za sprawą dobrego odczytu indeksu Ifo w Niemczech (utworzył maksimum na poziomie 1,3411 USD). Po informacji o obniżeniu ratingu Portugalii stracił ok. 60 pipsów. Kiedy EBC zakomunikował, iż rozważa wprowadzanie długoterminowych pożyczek bankom, kurs ponownie poszybował w górę w okolice dziennego szczytu. Po konferencji z udziałem europejskich przywódców kurs zaczął tracić i o godz. 15:30 inwestorzy płacili 1,3323 USD za euro (spadek o prawie 90 pipsów od ekstremum). W analogiczny sposób zachowywał się rynek funta do dolara, który utworzył maksimum na poziomie 1,5564 USD. O godz. 15:30 inwestorzy płacili 1,5486 USD za funta. Lekkie zwyżki pojawiły się na rynku złota, miedzi i ropy. Cena uncji złota pozostawała w odwrotnej korelacji do rynku euro-dolara.

Po osiągnięciu dziennego szczytu na poziomie 1702 USD kurs rozpoczął ruch spadkowy i o godz. 15:30 inwestorzy płacili za uncję złota ok. 1695,2 USD. Cena kontraktu na 10 funtów miedzi ustabilizowała się na poziomie 327 USD - 329 USD za kontrakt. O godz. 15:30 inwestorzy płacili ok. 328,4 USD za kontrakt. Do godz. 14 rosła cena baryłki ropy, która w ciągu dnia wzrosła ok. 1 USD. Następnie rozpoczęła się korekta na tym rynku i o godz. 15:30 inwestorzy płacili 107,5 USD za baryłkę.
W czwartek kurs złotego wahał się w przedziale 2 i 4 groszy w stosunku do euro i dolara. Względna stabilizacja może być wynikiem spokojniejszych nastrojów na parkietach związanych z amerykańskim Świętem Dziękczynienia oraz wypowiedziami członków RPP, którzy nie widzą przyczyn dla kontynuacji deprecjacji złotego (Anna Zielińska-Głębocka oraz Andrzej Kaźmierczak).

Reklama

Z kolei trend deprecjacyjny, wg Anny Zielińskiej-Głębockiej może być spowodowany sytuacją Węgier. W naszym regionie w ciągu jednego tygodnia wzrosła wartość CDSów m.in. na polskie, węgierskie oraz czeskie obligacje. Wartość ubezpieczenia polskiego długu w ciągu tygodnia wzrosła ok. 35 punktów bazowych (wartość na 23 listopada: 321,7), węgierskiego ok. 18 punktów bazowych (wartość na 23 listopada: 581,07) oraz czeskiego ok. 10 punktów bazowych (wartość na 23 listopada: 186,04). O godz. 15:30 inwestorzy płacili 4,485 PLN za euro oraz 3,363 PLN za dolara.
Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani NOBLE Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności.

Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.

Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych.

Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) są ryzykowne ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający.

Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykami w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl i/lub www.noblesecurities.pl.

Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.