Niewiele mniej stracił niepubliczny fundusz Superfund Trend Podstawowy (19,9 proc.). Najmniej ucierpiał subfundusz Superfund Gold Future (12,6 proc.) Pozostałe straciły po kilkanaście procent.
Wycena jednostek – a więc także ich nabywanie i odkupywanie – była niemożliwa z powodu bankructwa amerykańskiego domu maklerskiego MF Global. Na rachunkach brokera zdeponowane było ok. 67 mln dol., czyli 6 proc. aktywów zagranicznego funduszu Superfund Sicav. Z kolei w ten fundusz inwestowały polskie podmioty należące do TFI Superfund.
Przedstawiciele Superfund twierdzą, że spadki wartości jednostek wynikają z odjęcia z aktywów funduszy owych 67 mln dol. Jednak Sicav stara się o zwrot tych kwot – a gdy je otrzyma, zostaną dopisane do wartości aktywów jego klientów, w tym także do aktywów funduszy Superfund TFI. Kiedy to nastąpi, wycena jednostek Superfund podskoczy. Zdaniem szefa TFI Superfund Macieja Borysławskiego straty klientów wyniosą ok. 2 proc.
Reklama
To drugi przypadek w tym roku, gdy notowania i handel jednostkami polskiego funduszu zostały czasowo zawieszone. W lutym i marcu zawieszona była wycena funduszu Noble Fund Africa, zarządzanego przez Noble Funds TFI. Powodem była przerwa w notowaniach giełdy kairskiej w wyniku rewolucji w Egipcie. Wartość jednostki Noble Fund Africa spadła wtedy o 7,3 proc.
Superfund TFI pod koniec października zarządzało aktywami o wartości 218,6 mln zł. W jego ofercie znajduje się 9 funduszy. Tylko dwa z nich dają w tym roku zarobić inwestorom. Stopa zwrotu Superfund Goldfuture wynosi 4,5 proc., a Superfund Płynnościowego 3,8 proc.
ikona lupy />
Miesięczne stopy zwrotu funduszy Superfund TFI / DGP