Październik, w którym wszystkie kategorie funduszy znalazły się nad kreską, okazał się więc dla inwestorów tylko chwilą wytchnienia od zawirowań na rynkach.
Wśród funduszy pieniężnych i gotówkowych najlepszy okazał się produkt Amplico Pieniężny (0,74 proc.). Wśród niesklasyfikowanych – Alior Short Equity (7,2 proc.), który ponad 80 proc. aktywów lokuje w papiery skarbowe lub NBP, ale także zajmuje pozycje krótkie (gra na spadki) w instrumentach pochodnych. Ich bazę stanowi indeks WIG20 lub mWIG40.
Spośród wszystkich kategorii najgorzej wypadły fundusze mieszane zagraniczne (-5,33 proc.) oraz fundusze akcji polskich małych i średnich spółek (-5,13). Fundusze akcji zagranicznych denominowane w walutach, które były najlepsze w październiku – głównie ze względu na niespotykane wzrosty amerykańskich indeksów – tym razem były jednymi z gorszych na rynku (-4,81 proc.).
Jeśli chodzi o cały rynek, najlepszy okazał się Pioneer Akcji Amerykańskich, który dał zarobić 9,75 proc., podczas gdy fundusze z jego kategorii (akcyjne zagraniczne denominowane w polskiej walucie) straciły 1,19 proc. Zdecydowanie na tle swojej kategorii wyróżnił się także MCI Gandalf Aktywnej Alokacji, który osiągnął 5 proc. stopę zwrotu, o ponad 3 pkt proc. wyższą od kolejnego funduszu z tej kategorii. Średnia dla wszystkich funduszy aktywnej alokacji i absolutnej stopy zwrotu wyniosła -1,79 proc.
Najbardziej po kieszeni dostali klienci AgioFunds TFI posiadający jednostki uczestnictwa funduszu Agio-Multistrategia denominowanego w dolarach (-16,41 proc.).
Zwycięzcą rankingu za listopad zostało Quercus TFI, wyprzedzając triumfatora poprzedniego zestawienia, czyli Allianz TFI. Trzeba jednak zaznaczyć, że aktualny ranking został przygotowany na nowych zasadach, które uwzględniają dłuższy horyzont czasowy niż jeden miesiąc. – O wyniku w rankingu i pozycji zajmowanej w nim przez dane towarzystwo decyduje średnia liczba uzyskanych punktów. Punkty są przyznawane na podstawie ważonej stopy zwrotu z okresów: 1 miesiąc, 3 miesiące, rok, trzy lata. Wagi wynoszą po 25 proc. Fundusz o najwyższej ważonej stopie zwrotu w danej grupie otrzymuje 10 pkt, a o najniższej -10 pkt. Pozostałe fundusze otrzymują proporcjonalną liczbę punktów w zależności od tego, jak bardzo ich wynik jest gorszy od najlepszego i lepszy od najgorszego funduszu z danej kategorii – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Metodologia

O wyniku w rankingu decyduje średnia liczba uzyskanych punktów. Punkty są przyznawane w oparciu o ważoną stopę zwrotu z okresów: 1 miesiąc, 3 miesiące, 12 miesięcy, 36 miesięcy. Wagi wynoszą po 25%. Fundusz o najwyższej ważonej stopie zwrotu w danej grupie otrzymuje 10 pkt., a o najniższej -10 pkt. Pozostałe fundusze otrzymują proporcjonalną liczbę punktów w zależności od tego jak bardzo ich wynik jest gorszy on najlepszego i lepszy od najgorszego.

ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - listopad 2011 r. - cz.1 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - listopad 2011 r. - cz.2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - listopad 2011 r. - cz.3 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - listopad 2011 r. - cz.4 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - listopad 2011 r. - cz.5 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - listopad 2011 r. - cz.6 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - listopad 2011 r. - cz.7 / Forsal.pl