Oznacza to, że w tym tygodniu w sektorze bankowym utrzymywać się będzie wysoka nadpłynność, co może skłonić NBP do zorganizowania operacji dostrajającej. Bez operacji stawki depozytowe O/N mogą utrzymywać się w przedziale 4,00%-4,25% (podobna sytuacja powtarza się drugi raz z rzędu).

W ciągu całego zeszłego tygodnia krzywa WIBOR w terminach powyżej 1M nieznacznie wzrosła o 1-2 pb. Spodziewamy się utrzymania stawek na obecnym poziomie do końca roku (potencjał dla wzrostu kwotowań jest ograniczony). Na rynku FX Swap stawki depozytowe w PLN w ramach realizowanych transakcji utrzymywały się poniżej 5%. Jest to efekt wyraźnego spadku popytu na złotego.

Niewykluczone jednak, że popyt znowu wzrośnie w drugiej części grudnia, kiedy to BGK prawdopodobnie będzie wymieniał duże kwoty środków walutowych. Według stanu na koniec października br. Ministerstwo Finansów posiadało środki walutowe w wysokości 5,27 mld EUR. Naszym zdaniem większość z tych środków może zostać wymieniona na rynku międzybankowym. Dla porównania w zeszłym roku na koniec listopada MF posiadało środki walutowe o wartości 5,2 mld EUR, a na koniec grudnia ten stan zmniejszył się do 1,6 mld EUR.

Na rynku stopy procentowej nastroje nieznacznie pogorszyły się w zeszłym tygodniu, chociaż decyzje, które podjął EBC (8 XII) oraz które zapadły na szczycie państw europejskich były zgodne z naszymi oczekiwaniami. Inwestorów jednak rozczarował brak bardziej zdecydowanych działań w kierunku wsparcia zadłużonych państw. W relacji do ostatniej piątkowej sesji rentowności SPW w sektorach do 5 lat wzrosły o około 2-4 pb, a w przypadku kontraktów IRS notowania o 2-7 pb.

Reklama

Naszym zdaniem sytuacja fundamentalna w strefie euro nie uległa zmianie, chociaż ze względu na reakcję rynku (rentowności włoskich obligacji znowu zbliżyły się do psychologicznych 7%) wzrosło prawdopodobieństwo negatywnych scenariuszy. Niemniej, podtrzymujemy zdanie, że na koniec 2011 r. dojdzie do wyraźnego spadku rentowności SPW.

Naszym zdaniem będzie to konsekwencją cały czas możliwej stabilizacji systemu finansowego w Europie w najbliższych tygodniach oraz wsparciem instytucjonalnym zarówno w kraju (wymiana środków przez BGK) jak i na rynkach globalnych. Do wtorkowej publikacji danych nt. inflacji w Polsce możemy obserwować stabilizację notowań (będzie to główny czynnik ryzyka w tym tygodniu).

Na rynku pierwotnym w tym tygodniu może odbyć się aukcja zamiany. Zgodnie z harmonogramem grudniowych aukcji podanym przez MF będzie to jednak warunkowa aukcja, której organizacja będzie uzależniona od sytuacji rynkowej. Za tydzień w przedziałek (19 XII) odbędzie się aukcja podczas której odkupowane będą bony skarbowe zapadające w 2012 r. Łącznie w obrocie pozostają papiery o wartości 16,75 mld PLN.

Spodziewamy się spadku rentowności obligacji OK0114 na koniec tygodnia poniżej 4,85%, PS0416 poniżej 5,25% i DS1021 poniżej 5,90%. Gdyby inflacja okazała się jednak wyższa od oczekiwań rynkowych (4,5% r/r), wówczas na krótkim końcu krzywej dochodowości mogłoby dojść do wzrostu dochodowości.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.