Wiceszef resortu finansów zapewnił jedynie, że polski wkład w 200-mld wpłatę do Funduszu nie będzie wyższy niż 10 mld euro. "Jedyne kwoty, które są znane, co uzgodniono na szczycie, to fakt, że ma zostać zebrane do 200 mld euro, mniej więcej w proporcji 3/4 państwa strefy euro i reszta dla państw spoza strefy. I to tyle, jeśli chodzi o szczegóły - na tym etapie, nie został uzgodniony klucz. W tym momencie nie jesteśmy w stanie podać szczegółów, jeśli chodzi o kwoty. Ale na pewno nie będzie to pojawiające się w mediach 10 mld euro, to byłoby nieproporcjonalne" - powiedział Kotecki na konferencji prasowej.

Wiceminister finansów dodał, że obecnie trwają rozmowy na temat warunków i zasad uczestnictwa Polski w dofinasowaniu MFW. W jego ocenie zostaną one wypracowane w najbliższych dniach, ponieważ szczyt sam sobie narzucił dziesięciodniowy okres na negocjacje.

>>> Czytaj też: Rostowski: NBP może udzielić pożyczki dla MFW

"W najbliższych dniach, wspólnie z NBP, zostaną podjęte odpowiednie decyzje. Minister Jacek Rostowski jest już w kontakcie z prezesem Markiem Belką" - podkreślił Kotecki.

Reklama

W piątek na szczycie Rady Europejskiej ustalono, że państwa strefy euro oraz kraje UE pozostające pozostające poza strefą mają wzmocnić MFW kwotą do 200 mld euro. Ten fundusz ma wspierać zadłużone gospodarki Europy, a wzmocnienie MFW ma nastąpić w formie pożyczek banków centralnych krajów unijnych.

>>> Czytaj też: Klaus: Czechy nie powinny brać udziału w pomocy dla strefy euro