Przy stanowisku Narodowego Banku Polskiego można było wymienić tradycyjne nominały na monetę z wizerunkiem klasztoru lub wyemitowaną wcześniej 2-złotówkę przedstawiającą miejscowy ratusz. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie pobliskiego klasztoru oraz wejście na ratuszową wieżę.

Kościół ojców franciszkanów pochodzi z XIII w. Przy okazji niedawnych prac konserwatorskich odkryto stare historyczne warstwy polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali wówczas władcy.

"Odsłonięto m.in. przykryte elementy gotyckiego okna maswerkowego. Po tych badaniach konserwatorzy uznali, że najprawdopodobniej była tutaj kaplica książęca. To bardzo istotna dla historii miasta wiedza" - powiedziała PAP Anna Woźniak z miejscowego magistratu.

Franciszkanów sprowadziła do Kalisza księżna Jolanta - córka króla węgierskiego Beli IV, która po zaślubinach w katedrze wawelskiej (1256 r.) z księciem kaliskim Bolesławem Pobożnym przybyła do tego miasta ze swoim kapelanem, franciszkaninem Janem z Bolonii. Książę wzniósł wtedy w centrum miasta murowaną świątynię.

Po zakończeniu prac u franciszkanów opracowano program dalszych badań na 2012 r., które będą kosztować ponad 600 tys. zł. "Chcemy przywrócić pierwotny stan, aby można było zobaczyć, jak świątynia wyglądała w okresie średniowiecza" - wyjaśniła Woźniak.

"Miasta Polski" to seria monet o nominale 2 złotych, która ukazuje się od 2009 r. Są one emitowane w nakładach 800 tys. egzemplarzy i stanowią oficjalny środek płatniczy w Polsce.

W latach 2005-2008 NBP wyemitował serię 32 obiegowych 2-złotowych monet okolicznościowych pt. "Historyczne miasta Polski", upamiętniającą miasta o istotnym znaczeniu dla dziejów Polski. Wśród nich także znalazł się Kalisz (w 2006 r.).