W tej chwili polisolokaty można znaleźć w ofercie co najmniej ośmiu banków, ale niebawem można się spodziewać wprowadzenia ich przez kolejne instytucje finansowe, które będą chciały dać klientom szansę uniknięcia podatku Belki. Zapowiedział to na przykład nowo powstały BGŻOptima. Zdaniem analityków Open Finance rozwój tych produktów może być jednak ograniczany przez unijne dyrektywy, które od 2013 roku nałożą na ubezpieczycieli wyższe wymogi kapitałowe. – Wtedy część asekuratorów współpracujących z bankami przy tworzeniu polisolokat będzie musiała ograniczyć ich sprzedaż – uważa Michał Sadrak, analityk Open Finance.
Polisolokaty dają gwarantowane odsetki, jak tradycyjne lokaty. Jednak formalnie są to ubezpieczenia na życie, z wypłatą świadczenia na wypadek dożycia do określonego dnia. Świadczenie z takiego ubezpieczenia nie jest obłożone podatkiem od zysków kapitałowych, więc całość odsetek zostaje u posiadacza polisy.
Aby skorzystać z takiej oferty, nie trzeba dysponować dużymi pieniędzmi. W Credit Agricole, Getin Noble i Kredyt Banku wystarczy tysiąc złotych, aby móc się cieszyć z zysku bez podatku.
Najkrótszą polisolokatę udało nam się znaleźć w ofercie Getin Noble. Można ją zawrzeć na 3 miesiące. Większość banków sprzedaje polisolokaty na 6 i 12 miesięcy. Credit Agricole ma jedynie ofertę na 12 miesięcy. Z kolei BOŚ Bank, oprócz standardowej półrocznej polisy, ma też produkt na 3 kwartały. Najszerszą ofertę pod względem okresów mają spółki z grupy BRE Banku.
Reklama
Oprocentowanie nominalne polisolokat nie zachwyca. Najwięcej gwarantuje Credit Agricole – 5,27 proc. Tyle samo oferuje DnB Nord, ale tylko na 6 miesięcy. Przy ofercie 12-miesięcznej oprocentowanie nominalne wynosi już tylko 3,81 proc. W większości banków odsetki nominalnie mieszczą się w przedziale między 4 a 5 proc.
O wiele lepiej wyglądają jednak dochody, jeżeli dodamy do nich podatek, jaki musielibyśmy zapłacić, gdyby to były zarobki uzyskane na tradycyjnych depozytach. Zysk z polisy Credit Agricole odpowiada oprocentowaniu 6,5 proc. na zwykłej lokacie. Podobne zyski zapewnia krótsza polisa w DnB Nord. Pozostałe gwarantują odsetki na poziomie odpowiadającym od 3,75 do 5,69 proc. na normalnych lokatach.
Poszerzenia oferty polisolokat oraz zwiększenia zainteresowania nimi analitycy spodziewają się wiosną, kiedy wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Wówczas przestanie się opłacać zakładanie lokat z dzienną kapitalizacją, które pozwalają nie płacić podatku Belki.