Zgodnie z oczekiwaniami oprocentowanie depozytów O/N oscyluje w okolicach 4,25%. Krzywa WIBOR w terminach powyżej 3M pozostaje stabilna, a stawki depozytów nadal utrzymują się blisko 5,0%.

W Europie najciekawszym wydarzenie była aukcja bonów skarbowych w Hiszpanii o wartości 5,0 mld EUR. Madryt sprzedał 12-miesięczne papiery za 3,01 mld EUR przy średniej rentowności na poziomie 2,049% (4,050% na poprzedniej aukcji) oraz 18- miesięczne papiery za 1,87 mld EUR przy średniej rentowności na poziomie 2,399% (4,226%). We wtorek, dług sprzedawał też EFSF plasując na rynku 6-miesięczne bony skarbowe o łącznej wartości 1,5 mld EUR. Średnia rentowność wyniosła 0,2664%, a stosunek popytu do podaży 3,1. Była to druga w historii EFSF aukcja tego rodzaju papierów. Pierwsza została przeprowadzona 13 grudnia 2011 roku i wówczas sprzedane zostały 3-miesięczne bony o wartości 1,972 mld EUR, a średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 0,2222%, zaś stosunek popytu do podaży wyniósł 3,2.

Notowania z rynków finansowych pokazują, że inwestorzy obojętnie przyjęli kolejną decyzję agencji Standard & Poor's Ratings Services (S&P), która w poniedziałek wieczorem obniżyła ratingu EFSF do AA plus z AAA, bowiem ruch taki był oczekiwany po tym jak S&P obniżył wcześniej ratingi Francji i Austrii, czyli dwóch spośród gwarantów funduszu.

Zarówno szef EFSF Klaus Regling, jak i prezes EBC Mario Draghi bagatelizowali rolę ostatnich obniżek ratingów, niemniej warty odnotowania jest silny wzrost rentowności 10Y obligacji Portugalii. Po degradacji ratingu kraju do poziomu śmieciowego (BB z perspektywą negatywną) dochodowość tych papierów wzrosła na początku bieżącego tygodnia do 13,77%. Co więcej, obawy może budzić też nie najlepsza kondycja sektora bankowego Portugalii - notowania CDS na dług poszczególnych instytucji wciąż bowiem rosną. To może oznaczać, że oczekiwany powrót Lizbony na rynek długu w 2013 roku może się odsunąć w czasie. Nie można też wykluczyć, że Portugalia podąży śladami Grecji.

Reklama

Tymczasem Ateny znalazły się ponownie w centrum uwagi inwestorów, po tym jak w ubiegły piątek rozmowy z finansującymi kraj bankami na temat obniżenia ogromnego zadłużenia Grecji zostały zakończone bez zawarcia porozumienia, co zbliżyło kraj do niewypłacalności. Negocjacje mają zostać wznowione w środę.

W kraju, już pierwsze godziny wtorkowego handlu przyniosły dalszy spadek rentowności polskich obligacji. Krzywa SPW na koniec dnia obniżyła się o 3-4 pb. Podobny trend dominował też na rynku IRS. Rynek SPW wspierał też, obok poprawy sentymentu na świecie, rosnący w siłę złoty.

Ministerstwo Finansów (MF) przedstawiło we wtorek podaż na czwartkową aukcję obligacji zapadających w 2014 roku. Poinformowano, że resort zaoferuje papiery OK0114 o wartości 4,0-6,0 mld PLN. Wcześniej ministerstwo zapowiadało, że planuje sprzedać obligacje za 3,0-6,0 mld PLN.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.