Pozytywny wpływ środowych doniesień odnośnie zwiększenia przez MFW siły funduszu pomocowego dla krajów, które to mają problem z kryzysem zadłużenia, cały czas się utrzymywał, a rezultaty dzisiejszych aukcji hiszpańskich i francuskich obligacji okazały się być udane. Dodatkowo przedstawione w czwartek po południu dane makro z USA o liczbie nowych bezrobotnych za ubiegły tydzień pokazały jej większy od prognoz spadek do poziomu 352 tys. tj. do najniższego od kwietnia 2008 r., a na plus należy zapisać też inne dzisiejsze doniesienia zza oceanu, a mianowicie te dotyczące zerowej w grudniu zmiany m/m cen konsumenckich, choć tu spodziewano się minimalnego ich 0,1% wzrostu.

Humory na rynkach byłby zapewne jeszcze lepsze gdyby nie to, że pozostałe czwartkowe figury zza oceanu dotyczące nowych inwestycji budowalnych za grudzień i indeksu Philadelphia Fed za styczeń niestety już rozczarowały.
Pozytywne nastroje na świecie wspierały dziś polskie aktywa, ale na sile samej tylko warszawskiej giełdy negatywnie odbiło się słabe zachowanie akcji KGHM.
Skupu akcji nie będzie

W czwartek został odrzucony przez NWZA KGHM Polska Miedź S.A. projekt uchwały upoważniającej zarząd spółki do skupu i umorzenia akcji własnych o wartości do trzech miliardów złotych.
Notowania akcji KGHM zareagowały na tę informację, która pojawiła się około południa, bardzo szybkim i silnym spadkiem, nawet bliskim 8%. W kolejnych godzinach handlu strata ta została jednak w wymiernym stopniu zredukowana. Akcjonariusz spółki, który nie poparł dziś pomysłu skupu akcji, a jakim jest Skarb Państwa, poinformował bowiem o tym, że nie oznacza to wcale tego, że KGHM do tej kwestii w przyszłości nie powróci.
Kolejne dane makro z Polski

Po środowych danych dotyczących przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za grudzień, dziś napłynęły te odnośnie produkcji przemysłowej i jej cen za ten sam miesiąc.
O godz. 14;00 GUS podał, że w ostatnim miesiącu ubiegłego roku dynamika wzrostu produkcji przemysłowej wyniosła 7,7% w ujęciu r/r, była niższa od tej zanotowanej w listopadzie (8,7%), ale też wyższa od tej spodziewanej na rynkach (6,20-6,85%). Z kolei wskaźnik PPI poszedł w górę w tym samym czasie r/r o 8,1%, czyli słabiej niż w listopadzie (9,1% po rewizji danych, a nie 8,9% jak wcześniej szacowano) i w mniejszym stopniu od spodziewanego (8,25-8,30%).
Bieżąca sytuacja rynkowa

Reklama

W czwartek o godz. 17:00 indeks WIG20 szedł w górę o 0,30% do 2234,77 pkt, co następowało przy 1,31% deprecjacji akcji KGHM-u, a złoty zyskiwał na wartości 0,52% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,3209) i 0,87% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,3513). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,93% do 255,84 pkt, amerykański indeks S&P500 poprawiał się o 0,32% do 1312,21 pt, a kurs EUR/USD rósł o 0,31% do 1,2893.