Zgodnie z projektem stanowisko obejmie Główny Geolog Kraju; obecnie to wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Do konsultacji międzyresortowych ministerstwo środowiska skierowało przygotowany przez siebie projekt rozporządzenia rządu. "Do końca tygodnia czekamy na opinie resortów, zapisy nie są przesadzone, Liczymy, że jeszcze w lutym rozporządzenie zatwierdzi rząd" - powiedział PAP w środę doradca ministra środowiska Maciej Woźniak.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, do zadań pełnomocnika będzie należało przygotowywanie koncepcji "ekonomicznych, prawnych i strategicznych" oraz "inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań w celu modernizacji systemu instytucji i regulacji" dla wydobycia węglowodorów, "w szczególności ze złóż niekonwencjonalnych".

Pełnomocnik ma też koordynować prowadzenie kampanii informacyjnej na temat wydobycia węglowodorów oraz komunikację z instytucjami i organizacjami.

Reklama

W jego kompetencjach miałyby się znaleźć prace nad projektami aktów prawnych i innych dokumentów rządowych dotyczących wydobycia węglowodorów, przygotowanie zmian instytucjonalnych w tym zakresie, monitorowanie i koordynowanie działań administracji w zakresie wydobycia węglowodorów.

Pełnomocnik ma przedstawiać Radzie Ministrów w uzgodnieniu z ministrem środowiska analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania oraz coroczne informacje o swojej pracy.

Pełnomocnik ma powołać międzyresortową grupę - wiceministrów gospodarki, finansów, skarbu państwa i spraw zagranicznych i urzędników tych resortów. Dla obsługi pełnomocnika w resorcie środowiska powstanie podlegające mu ośmioosobowe biuro ds. rozwoju wydobycia węglowodorów.

Według resortu powodem powołania pełnomocnika jest opracowanie strategii i nowych rozwiązań instytucjonalnych i regulacyjnych dotyczących gazu ziemnego i ropy naftowej. W ocenie resortu obecne prawo geologiczne i górnicze jest w niewielkim stopniu dostosowane do rozwijającego się przemysłu poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, co osłabia nadzór państwa nad tym strategicznym sektorem.

"Ze względu na dynamikę dostaw gazu z importu do Polski, planowaną liberalizację rynku gazu, plany rozbudowy elektrowni gazowych oraz infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej gazu ziemnego i ropy naftowej, a także termin oddania do użytku Terminalu LNG w Świnoujściu, potrzebny jest również plan określający tempo i kolejność zagospodarowania potencjalnych nowych zasobów węglowodorów" - zapisano w uzasadnieniu projektu.

"Konieczne jest także wypracowanie skoordynowanej strategii działania i komunikacji na szczeblu krajowym, unijnym i międzynarodowym, biorąc pod uwagę stanowisko przeciwników wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych" - uważa resort środowiska.

W kompetencjach pełnomocnika ma być też zainicjowanie kształcenia profesjonalnej i nowoczesnej kadry urzędników - ekspertów i rozbudowa kadr związanych z rozwojem wydobycia węglowodorów.

Do tej pory problematyką gazu ze złóż niekonwencjonalnych, gazem ziemnym i ropą naftową ze złóż konwencjonalnych w MŚ zajmowały się jedynie trzy osoby - podkreślił resort w uzasadnieniu. Resort zakłada zatrudnienie nowych osób nie tylko w biurze obsługującym pełnomocnika (8 osób), ale też sześciu w departamencie geologii i koncesji geologicznych, by poradzić sobie z rozwojem tej gałęzi polskiej gospodarki, który potencjalnie może pozwolić na zwiększenia przychodów skarbu państwa. Większa obsada ma zapewnić też lepszą koordynację prac resortu, Państwowej Służby Geologicznej, Wyższego Urzędu Górniczego i służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Roczne koszty wynikające z rozporządzenia resort szacuje na 752 tys. zł.