Budzanowski nawiązał do budowanego obecnie przez należącą do Gaz-Systemu spółkę Polskie LNG terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Ma on być oddany do użytku w 2014 r.

"Terminal nie będzie służył tylko i wyłącznie polskim odbiorcom, ale również odbiorcom na terenie krajów bałtyckich. Powinien być centrum dystrybucji gazu w rejonie Morza Bałtyckiego, takim hubem i platformą do handlu gazem w Europie Środkowo-Wschodnie i Północnej" - zaznaczył minister. Dodał, że jest to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w Polsce.

W pierwszym etapie eksploatacji terminal pozwoli na odbiór ok. 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, co stanowi ok. 35 proc. krajowego zużycia gazu. W miarę wzrostu zapotrzebowania możliwe będzie zwiększenie zdolności odbioru terminalu do 7,5 mld m sześc.

Gaz-System jest koordynatorem całości inwestycji, a także odpowiada za wybudowanie i eksploatację gazociągu przesyłowego Świnoujście - Szczecin oraz Tłoczni Gazu w Goleniowie. W inwestycję zaangażowane są także Urząd Morski w Szczecinie i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, które przygotowują infrastrukturę portową do przyjmowania tankowców o pojemności do 216 tys. m sześc. Termin zakończenia budowy i oddania do użytku planowany jest na 30 czerwca 2014 roku.

Reklama

Koszt budowy terminalu LNG wyniesie 2,4 mld zł netto.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld zł, na które składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia i 15 tłoczni gazu. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób. Firma realizuje projekt budowy do 2014 r. ponad 1 tys. km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów).

Gaz-System planuje budowę połączenia gazowego z Litwą. Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy tego połączenia. Wstępne szacunki wskazują, że gazociąg miałby 562 km długości; kosztowałby 471 mln euro, 73 proc. tych wydatków ponosiłaby Polska. Zakładana przepustowość umożliwi przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. W najbliższych tygodniach ma zostać ogłoszony przetarg na przeprowadzenie studium wykonalności.

Spółka prowadzi też analizy budowy połączenia gazowego z Danią, tzw. Baltic Pipe.