Pozytywne nastroje, które sprzyjały wspólnej walucie po tym, jak zatwierdzony został drugi pakiet pomocowy dla Grecji, umocniły publikacje makroekonomiczne. Po czwartkowym mocnym indeksie nastrojów w niemieckim biznesie Ifo, dzisiaj pozytywnie odebrana została publikacja dynamiki PKB Niemiec. Zgodnie z oczekiwaniami PKB wzrosło w IV kwartale 2011 r. o 1,5% r/r bez uwzględniania czynników sezonowych, zaś uwzględniając czynniki sezonowe odnotowano wzrost rzędu 2,0%.

Czynnikiem, który mógł w ostatnich dniach wspierać euro był także fakt uchwalenia przez grecki parlament ustawy umożliwiającej redukcję zadłużenia o ponad 100 mld euro poprzez wymianę obligacji obecnie posiadanych przez prywatnych wierzycieli na nowe obligacje o dłuższym okresie wykupu.

Jeżeli kurs EUR/USD nadal będzie kontynuował wzrosty, najbliższego oporu należy doszukiwać się w okolicach 1,3435 (poziomu wyznaczonego przez 50% zniesienie Fibonacciego wyznaczone w ramach trendu spadkowego z okresu październik11-styczeń12). Niewykluczone jednak, że zanim zobaczymy wspólną walutę na takim poziomie część inwestorów zdecyduje się na realizacją zysków. Wówczas najbliższymi wsparciami będą poziomy 1,334 USD; 1,3295 USD oraz 1,321 USD.

Pozytywne nastroje na rynku głównej pary walutowej, bardzo dobre dane dotyczące polskiej gospodarki oraz duży popyt z zagranicy umocniły złotego do 4,155 na parze EUR/PLN. MSP organizuje sprzedaż około 7% akcji PGE w trybie przyspieszonej budowy książki popytu, co ma przynieść ponad 2,5 mld PLN wpływ brutto. Zagraniczne podmioty biorąc udział w ofercie będą musiały wymienić środki na rynku, co może pozytywnie odbić się na notowaniach złotego. Niemniej, poziom 4,15 wciąż wyznacza silne wsparcie techniczne.

Reklama

Obecnie w centrum uwagi znajduje się przyszłotygodniowa 36-miesięczna operacja EBC finansująca banki europejskie (LTRO). W grudniu ubiegłego roku Bank w ramach swej pierwszej w historii oferty trzyletnich pożyczek udostępnił bankom 489,2 mld EUR. Ankietowani przez Agencję Reutera analitycy sądzą, że EBC pożyczy bankom na trzy lata kolejne niemal pół biliona euro na bardzo niski procent. Dzięki pierwszej takiej operacji rentowności obligacji peryferyjnych krajów strefy euro wyraźnie obniżyły się, co wywołało optymizm także na pozostałych rynkach, w tym polskim rynku SPW i FX.

Dziś rozpoczyna się (a kończy w niedzielę) szczyt ministrów finansów i prezesów banków centralnych krajów G20. Główny temat rozmów dotyczyć ma zwiększenia środków pomocowych zgromadzonych w MFW. Biorąc jednak pod uwagę silny w tej sprawie sprzeciw Niemiec, mało prawdopodobne wydaje się podjęcie decyzji o zgromadzeniu dodatkowych środków w MFW.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.