Indeks miliarderów Bloomberga (The Bloomberg Billionaires Index) – ranking najbogatszych ludzi świata – pokazuje, że Kamprad kontroluje swój biznes za pośrednictwem sieci firm i fundacji na całym świecie, którą stworzył ponad 30 lat temu.

>>> czytaj też: Tusk: Ikea to symbol awansu cywilizacyjnego Polski

Wyceny majątku Kamprada dokonano na podstawie rocznego raportu z działalności Ikei. Według tego dokumentu firma w 2011 roku osiągnęła zysk netto 4 mld dol. Zysk operacyjny wyniósł prawie 5 mld dol., zysk brutto – 15 mld dol. przy wartości sprzedaży sięgającej 34 mld dol. Przy skomplikowanej strukturze własności, którą skonstruował Kamprad, Ikea została wyceniona na 36 mld dol.

>>> Polecamy: Ranking Ikea-Index: dla Szwedów najtańsza Polska Ikea

Sam Ingvar Kamprad odmówił komentarza na ten temat, wskazując na swoich przedstawicieli. Ci zaś stwierdzili, że Kamprad nie jest właścicielem firmy, którą stworzył w 1943 roku jako lokalny i wysyłkowy biznes w szwedzkim regionie Smaland. W latach 80’ XX w. Kamprad pozbył się udziałów w swojej firmie.

“Ingvar Kamprad nie jest zainteresowany pieniędzmi, co widać w sposobie, w jaki zorganizował strukturę własności w Ikei” – twierdzi Per Heggenes, rzecznik Fundacji Stichting INGKA – holenderskiej jednostki, która posiada wszystkie udziały w firmie INGKA Holding BV, która z kolei jest w posiadaniu około 90 proc. wszystkich sklepów Ikea na świecie.

>>> zobacz też: Ikea pod ostrzałem: tajemnicza fundacja pomagała unikać płacenia podatków

Wspierając design

W 1982 roku Kamprad utworzył fundację w Amsterdamie, która miała wspomagać innowacje na polu designu w zakresie architektury i wnętrz. Siedem lat później utworzył drugą już fundację - the Interogo Foundation – z siedzibą w Lichtensteinie. Fundacja ta uzyskała prawa własności do pomysłów Ikei.

Drugim komponentem bogactwa Kamprada jest Ikano Group – firma założona w Luksemburgu, która zajmuje się kredytami konsumenckimi, zarządzaniem aktywami, rynkiem nieruchomości oraz ubezpieczeniami. Ikano Group jest zarządzana przez jednego z trzech synów Ingvara – Petera Kamprada. Ikano jest w posiadaniu 4 sklepów franczyzowych Ikei w Azji.

Skomplikowana struktura własności Ikei niejednokrotnie już była przedmiotem medialnych dociekań – tematem tym w zeszłym roku zajmowała się szwedzka telewizja SVT, zaś w 2006 toku także brytyjski The Economist.

Szwedzkie podatki

W latach 70’ Kamprad, aby przy ówczesnym reżimie podatkowym móc zachować prywatną strukturę własności, musiał przenieść firmę za granicę – twierdzi Heggenes.
Inni bogaci Szwedzi robili to samo. Hans Rusing, który zarządza imperium opakowań Tetra Pak, opuścił Szwecję na początku lat 80’. Stefan Person, dyrektor odzieżowego giganta Hennes & Mauritz, zdecydował się zostać w Szwecji po tym, jak rząd ogłosił zmiany w prawie podatkowym w latach 90’.

Ikea zaznacza, że jej skomplikowana struktura własności nie powinna prowadzić do przelania całej wartości firmy na jego twórcę – Ingvara Kamprada. „Celem fundacji jest ponowne inwestowanie pieniędzy, aby stworzyć rezerwy na trudne dni. Fundacja ma również cele filantropijne” – podkreślił Heggenes.

ikona lupy />
Ikea / Bloomberg / Andrey Rudakov