Polacy nadal muszą się zmagać z ciągle wysoką w ujęciu historycznym ceną franka względem złotego, mając jednak niezmiennie rekompensatę w postaci minimalnego tylko, choć już nie zerowego wkładu 3-miesięcznej stawki Libor CHF do łącznego oprocentowania ich kredytu.

Zmiana prognoz, reszta bez zmian

SNB poinformował dziś, że poziom stóp procentowych pozostanie w Szwajcarii bez zmian, podobnie zresztą jak minimalny poziom kursu EUR/CHF, którego Bank broni od 6 września ub.r. W marcowym komunikacie potwierdzono, że docelowym przedziałem dla 3-miesięcznej stawki Libor dla franka nadal jest przedział 0,00-0,25%, a to że w dokumencie tym zabrakło dotychczas używanego stwierdzenia odnośnie tego, że będzie on „dążył do tego, aby był on zbliżony do zera”, raczej nie oznacza tego, że nie zamierza on już tego czynić, o czym może świadczyć założony przez SNB na potrzeby najnowszych prognoz inflacyjnych dokładnie zerowy poziom Liboru. W komunikacie podkreślono też, że Bank ciągle będzie z największą determinacją przeciwdziałał spadkowi kursu EUR/CHF poniżej poziomu 1,20 oraz że jest on przygotowany do kupowania walut obcych za franki w nieograniczonych ilościach. SNB zapewnił w nim także, że będzie kontynuował proces utrzymywania płynności na rynku pieniężnym na wyjątkowo wysokim poziomie oraz że jest gotów w każdym momencie podjąć dodatkowe działania, jeśliby tego wymagały: stan gospodarki oraz kwestie deflacyjne.

Bank zdecydował się jednak w marcu na zmianę swoich prognoz odnośnie PKB i inflacji. Jeśli chodzi o tą pierwszą kwestię, to obecnie spodziewa się on, że w bieżącym roku tempo wzrostu gospodarczego Szwajcarii wyniesie 1,0%, choć jeszcze w grudniu szacował on, że będzie o połowę mniejsze. To oczywiście zasługa poprawy nastrojów i koniunktury w krajach Eurolandu w ostatnim okresie oraz wymierny efekt sztucznej bariery ustawionej na kursie EUR/CHF. Mimo to, SNB obniżył swoje szacunki odnośnie inflacji na lata: 2012 (z -0,3% do -0,6%) i 2013 (z 0,4% do 0,3%), a także podał nowe na rok 2014 r. w wysokości 0,6%.

Reklama

Bank Szwajcarii od sierpnia utrzymuje stopy procentowe na praktycznie zerowym i najniższym w historii poziomie oraz od września prowadzi oficjalną politykę przeciwdziałania za każdą cenę spadkowi kursu EUR/CHF poniżej bariery 1,20.

Kredyty mieszkaniowe we franku w Polsce:

1. Zgodnie z opublikowanymi 7 września ub.r. przez Komisję Nadzoru Finansowego opracowaniem „Wyniki ankiety na temat kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych”, na koniec 2010 r. roku liczba umów kredytowych we franku dla gospodarstw domowych wynosiła 621,7 tys. sztuk. Z kolei w przedstawionym 31 sierpnia ub.r. przez Związek Banków Polskich, a opracowanym przez Centrum AMRON oraz Komitet ds. Finansowania Nieruchomości raporcie AMRON-SARFiN za II kwartał br. pojawił się zapis o „730 tys. właścicieli kredytów we franku”.

2. Z najnowszych danych KNF wynika, że na koniec stycznia br. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w szwajcarskiej walucie była równa 157,2 miliarda złotych, a jej udział w wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych wynosił 50,3%, a 82,4% tylko w walutowych.

3. Z kolei według raportu AMRON-SARFiN za IV kwartał ub.r. udział wartości nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych we franku w wartości wszystkich nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych był równy 5,7% i był niższy niż III kw., kiedy to wyniósł 9,75%.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania