Do tego dojdzie wskaźnik PMI brytyjskiej branży budowlanej oraz indeks cen producentów w strefie euro.

PMI brytyjskiej branży budowlanej sugeruje wzrost

Pomimo iż Wielkiej Brytanii daleko jeszcze do wyjścia z dołka po ostatnim załamaniu na rynku nieruchomościowym, niedawne odczyty PMI (14 pozytywnych wyników z rzędu) przedstawiają dość pozytywny obraz. Za wcześnie jednak, by mówić o znaczącej poprawie. Konsensus analityków oczekuje dzisiaj podobnego wyniku – prognoza za marzec kształtuje się na tym samym poziomie co w lutym, czyli 53,4 (wobec 51,4 w styczniu).

PPI w strefie euro – spowolnienie?

Reklama

Nasza spadkowa prognoza w ujęciu rok do roku powoli się sprawdza. Zarówno inflacja konsumencka jak i producencka spadły odpowiednio z 3,0 i 6,8 proc. do 2,7 i 3,7 proc. Taki trend powinien się utrzymać, chociaż w krótkiej perspektywie inflacja może być pod wpływem wysokich cen ropy naftowej. Analitycy oczekują dalszego spadku PPI do 3,5 proc. r/r, pomimo prognozowanego wzrostu o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Zamówienia fabryczne w USA – duża zwyżka?

Po pierwsze wczorajszy przemysłowy indeks ISM przekroczył oczekiwania (53,4 wobec 53). Po drugie z raportu możemy wywnioskować, że poszczególne elementy, którym przypisywaliśmy lepszy stan amerykańskiej gospodarki, wcale nie mają aż tak dużego wpływu. Za wcześnie na stwierdzenie, że gospodarka USA utrzyma pozytywny trend (wzrost PKB w pierwszym kwartale 2012 będzie znacznie niższy niż w ostatnich trzech miesiącach 2011), ale ISM okazał się pierwszym dowodem na to, że mogliśmy zbyt wiele wagi przypisać zaburzeniom sezonowym. Następna kluczowa publikacja to piątkowy raport o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Powracając jednak do zamówień fabrycznych, raport ten najprawdopodobniej wykaże znaczącą poprawę kondycji amerykańskiego sektora wytwórczego. Analitycy prognozują wzrost w lutym o 1,5 proc. m/m. Zamówienia na dobra trwałe, które odpowiadają mniej więcej połowie wartości wszystkich zamówień, mają wzrosnąć o 2,2 proc., a co za tym idzie prognozy dotyczące dóbr nietrwałych są nieco bardziej negatywne.

Podczas dzisiejszej sesji amerykańskiej opublikowany zostanie również protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który może zawierać wskazówki dotyczące ewentualnych dalszych działań stymulujących.