Od zachowania SNB będzie zależało, czy para ta w najbliższym czasie spadnie do 1,19, czy może jednak wzrośnie powyżej 1,21. Póki co, bank ogranicza się do interwencji słownych. Ustami swojego rzecznika zakomunikował, że nie zaakceptuje EUR/CHF poniżej 1,20.

W dniu 6 września 2011 roku SNB ustalił minimalny kurs wymiany szwajcarskiego franka do euro (EUR/CHF) na poziomie 1,20. Jednocześnie zapowiedział, że z pełną determinacją będzie bronił tego poziomu, kupując waluty zagraniczne w nieograniczonej ilości. Bank argumentował wówczas, że przewartościowany frank stwarza ogromne ryzyko dla szwajcarskiej gospodarki i może prowadzić do deflacji.

Dzisiejsza interwencja słowna rzecznika SNB to zbyt mało, żeby notowania EUR/CHF mogły znacząco oddalić się od poziomu 1,20. Wiarygodność szwajcarskiego banku wymaga zdecydowanej interwencji na rynku walutowym. Interwencji, która istotnie podniesie kurs tej pary. W innym przypadku, rynki dojdą do przekonania, że bankowi nie uda się obronić wyznaczonego limitu. Wówczas kolejny atak podaży będzie znacznie silniejszy i może doprowadzić do uruchomienia licznych zleceń stop loss, jakie niewątpliwie znajdują się poniżej 1,20. To zaś szybko sprowadzi kurs EUR/CHF do 1,19 lub jeszcze niżej.

Dzisiejszy atak podaży na poziom 1,20 dodatkowo podważa i tak już nadszarpnięta skandalem walutowym, wiarygodność Narodowego Banku Szwajcarii. To zaś utrudnia skuteczną obronę poziomu 1,20 w przyszłości.

Reklama

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.