Ze swej strony Orban - jak podała węgierska agencja MTI - wyraził po spotkaniu przekonanie, że przeszkody dla wznowienia negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier zostały "praktycznie usunięte".

Barroso "przyjął z zadowoleniem zobowiązanie się Orbana do szybkiego i pełnego podjęcia działań dotyczących niezależności banku centralnego (...). Przyjął też do wiadomości zobowiązania podjęte przez Orbana w innych nieuregulowanych kwestiach, w szczególności - reformy sądownictwa, ochrony danych oraz wieku emerytalnego sędziów" - oznajmiła rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen po spotkaniu. Komisja rozpatrzy te kwestie na spotkaniu w środę.

Komunikat KE dodaje, że obaj politycy omawiali na spotkaniu kwestię ewentualnej pomocy finansowej dla Węgier.

Wydane oddzielnie oświadczenie Orbana głosi, że jego rząd szybko wprowadzi proponowane zmiany do kontrowersyjnej ustawy o banku centralnym i podejmie dalsze konsultacje z Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie rozwiązania sporu, który blokował rozpoczęcie rozmów. "Jeśli chodzi o Narodowy Bank Węgier, rząd szybko i na pełną skalę poczyni niezbędne kroki w zgodzie ze zgłoszonymi dotąd propozycjami" - oświadczył premier.

Reklama

W ubiegłym tygodniu rząd Węgier przesłał do parlamentu projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym, ale nie uwzględnił w nim wszystkich zastrzeżeń wysuwanych wobec ustawy przez KE i Europejski Bank Centralny. Główną kwestią sporną są tutaj rozwiązania ograniczające zarobki szefa i członków kierownictwa banku, co łamie przepisy UE zakazujące zmniejszania płac szefów banków centralnych w trakcie ich kadencji.

W styczniu Komisja Europejska wszczęła przeciwko Węgrom trzy postępowania o naruszenie prawa unijnego: w sprawie ograniczenia niezależności banku centralnego i urzędu ds. ochrony danych osobowych oraz obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów z 70 do 62 lat, co - zdaniem węgierskiej opozycji - ma być sposobem na pozbycie się niektórych sędziów. Procedura w sprawie banku centralnego została zawieszona. Jednocześnie KE oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy stawiały zmiany w ustawie o banku centralnym jako warunek nowej pomocy finansowej dla Węgier rzędu 15-20 mld euro.

Węgry są ostatnio na cenzurowym w KE. Poza wspomnianymi procedurami o naruszenie unijnego prawa KE zagroziła pod koniec lutego, że zamrozi Węgrom od 2013 r. dostęp do prawie pół miliarda euro z Funduszu Spójności, jeśli do tego czasu rząd nie przyjmie odpowiednich środków, by trwale zredukować nadmierny deficyt budżetowy do dozwolonych 3 proc. PKB.