"Wspólne interesy Chin i Polski nieustannie się rozwijają. Treść strategiczna dwustronnych stosunków z dnia na dzień się wzbogaca. Podczas rozmowy powiedziałem premierowi, że obie strony powinny pogłębiać wzajemne zaufanie polityczne, rozszerzać współpracę we wszystkich dziedzinach" - powiedział Wen Jinbao.

"Strona chińska jest gotowa, wraz ze stroną polską, zbudować mechanizm regularnych spotkań premierów obu naszych państw, by zacieśniać kontakty na wysokim szczeblu" - dodał.

>>> Czytaj też: Spotkanie na szczycie - Podpisano polsko-chińskie umowy. Zobacz jakie

Premier Chin zwrócił uwagę, że w ostatnich latach, mimo kryzysu finansowego, Polska "zachowała stabilizację i rozwój". Dodał, że wzrasta wpływ naszego kraju na sprawy europejskie i międzynarodowe. "Jako partner strategiczny Chiny cieszą się z głębi serca z tego faktu, wierzą, że Polska osiągnie jeszcze większy sukces" - powiedział Wen Jiabao.

Reklama

Premier Chin mówił też, że należy wzmocnić mechanizm wymiany informacji między firmami z obu krajów, aby doprowadzić do "długotrwałego wzrostu wzajemnych inwestycji i handlu". Jego zdaniem należy podwoić obroty obustronnego handlu w ciągu najbliższych 5 lat.

Premier Chin Wen Jiabao zadeklarował w środę, że jego kraj dąży nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale także do "budowy praworządności i praw człowieka". Strona chińska jest gotowa prowadzić współpracę ze stroną polską w tych dziedzinach - powiedział.

>>> Czytaj też: Tusk: rozmowa z Wen Jiabao przyniosła "naprawdę dobre efekty"

"Strona chińska dąży nie tylko do rozwoju gospodarczego swojego kraju, ale także do budowy praworządności i praw człowieka. Strona chińska jest gotowa prowadzić współpracę ze stroną polską w dziedzinie praw człowieka i budowie praworządności" - oświadczył Jiabao na środowej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Innym - jak mówił - ważnym celem jego wizyty w Polsce jest także "utrwalenie tradycyjnej przyjaźni między Chinami, a państwami regionu Europy Środowo-Wschodniej, zacieśnianie stosunków dwustronnych i promowanie wspólnego rozwoju". "Pan premier Tusk oraz rząd polski czynił ogromne wysiłki dla przygotowania spotkania przywódców Chin i Europy Środowo-Wschodniej oraz ekonomicznego forum. Za to strona chińska wyraża wielkie uznanie i podziękowanie" - podkreślił chiński premier.

Zapowiedział, że na czwartkowym spotkaniu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia oraz na forum ekonomicznym przedstawi "szereg konkretnych przedsięwzięć". "Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich uczestników zarówno spotkanie, jak i forum będą udane" - zaznaczył Wen Jiabao.

W czwartek rano premierzy Polski i Chin m.in. zainaugurują w hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. Przed południem wezmą udział na Zamku Królewskim w spotkaniu z premierami: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wicepremierami z Albanii i Bułgarii. Jednym z tematów spotkania ma być współpraca gospodarcza.